معرفی مرکز
 
معرفی مرکز تحقیقات طب تجربی
 
مرکز تحقیقات طب تجربی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند در سال 1380 تاسیس گردید. هم اکنون این مرکز به عنوان قطب نگهداری، تکثیر و پرورش حیوانات آزمایشگاهی در شرق کشور محسوب می شود. این مرکز در طی دوران فعالیت خود محل اجرای پایان نامه های دانشجویی و طرح های تحقیقاتی متعددی در موضوعات مختلف علوم پزشکی بوده است. هم اکنون مرکز تحقیقات طب تجربی با افزایش ظرفیت تکثیر و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی و تنوع نژادی قادر است نیازهای پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند و همچنین دانشگاه های همجوار را نیز مرتفع سازد.

نقش حیوانات آزمایشگاهی در گسترش دانش پزشکی بر کسی پوشیده نسیت. با وجود پیشرفت های زیاد علمی در زمینه  دانش سلولی و مولکولی اما همچنان ضرورت استفاده از حیوانات آزمایشگاهی در تحقیقات زیست پزشکی از بین نرفته است. طبق قوانین اداره غذا و دارو آمریکا FDA محصولات نهایی زیست پزشکی بخصوص داروها باید در گروه های کوچک انسانی داوطلب و همچنین در مدل های حیوانی غیر انسان مورد بررسی قرار گیرند. امروزه کار با حیوانات آزمایشگاهی به عنوان یک شاخه علمی بنام علم حیوانات آزمایشگاهی در جهان مطرح است. علم حیوانات آزمایشگاهی به استفاده از حیوانات آزمایشگاهی بصورت علمی،اخلاقی و قانونی در تحقیقات زیست پزشکی گفته می شود.  اساس این علم بر مبنای افزایش کیفیت حیوان به عنوان مدل تحقیقاتی که در برگیرنده سایر علوم نظیر زیست شناسی مقایسه ای، پاتوبیولوژی، روش های تکثیر، نگهداری و پرورش، بیهوشی، آسان کشی و روش های تجربی در حیوانات آزمایشگاهی استوار است.   

لازم به یادآوری است که شباهت ساختاری و نزدیکی فیلوژنیک در انتخاب مدل بیماری ها (مانند پریماتها و انسان) لزوما تضمین کننده بروز پاسخ شبه انسان در حیوان نیست. به عنوان مثال شامپانزه مدل ناموفق برای تحقیقات سندرم نقص ایمنی است و در مقابل مدل عفونت نقص ایمنی گربه برای مطالعات ایدز در انسان مدل بهتری است.

امروزه موسسات بزرگ و پیشرفته ای مانند جکسون، چارلز ریور و هارلن وجود دارند که با پرورش و نگهداری حیوانات آزمایشگاهی به صورت علمی و تجاری پرداخته و نیازهای تحقیقاتی و آموزشی را مرتفع می سازند.

مرکز تحقیقات طب تجربی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز مجموعه ای است که با فراهم ساختن زیرساختها و شرایط لازم جهت تحقیقات زیست پزشکی بر روی حیوانات آزمایشگاهی فعالیت می نماید. 
بخش حیوانات این مرکز شامل: اتاق تکثیر حیوانات، اتاق نگهداری حیوانات مداخله شده، و اتاق ایزوله و اتاق انجا م کارهای مداخله می باشد.
بخش آزمایشگاهی  مرکز طب تجربی نیز شامل: اتاق behavioral experiment، اتاق cardiac physiology ، اتاق cardiovascular physiology می باشد
 همچنین این مرکز دارای اتاق کنفرانس با امکانات دیجیتال می باشد. 
 
تاریخ به روز رسانی:
1399/07/12
تعداد بازدید:
1183
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal