واحد آموزش سلامت بيمارستان رازي
 آموزش سلامت همگاني 
  آرشيو اخبار
  جلسات آموزشي ارتقاي سلامت
 نظرسنجي
  پمفلت
  خود مراقبتي 
  مراقبت در منزل
 

  
 

نام و نام  خانوادگي:

زهرا حميدي


سمت :

سوپروايزر آموزش سلامت

تحصيلات:

كارشناس  پرستاري

شماره هاي تماس :

31626018

ايميل


 

معرفي واحد:                                                  
 

آموزش به بيمار وآموزش همگاني امروزه در كشورهاي توسعه يافته يكي از وظايف اصلي بيمارستان ها و مراكز درماني به شمار مي رود . در كشور ما هم در سالهاي اخير به اين حوزه توجه ويژه اي شده است. بطور كلي پزشكان و كادر درماني در بيمارستان، بخشي از فرآيند بهبود را در بيمار به عهده دارند و قسمت عمده اي از اين فرايند بايد توسط خود بيمار و يا همراهيان وي و يا ساير نهادهاي ارائه دهنده خدمات درماني مانند: مراكز فيزيوتراپي و امثال آن پس از ترخيص از بيمارستان انجام شود. چشم پوشي و يا سهل انگاري در اين مورد به راحتي يك فرايند درماني موفق را به يك درمان عارضه دار يا حتي ناموفق تبديل مي كند. در اين راستا پزشكان، پرستاران و ساير افراد مرتبط، نقش ويژه اي در ارائه اطلاعات درماني به بيمار يا همراهيان وي دارند. به عبارت ديگر آموزش سلامت به مفهوم رساندن اطلاعات لازم به بيمار و يا همراهيان وي توسط كادر درماني در مورد رفتارهاي مربوط به سلامت بيمار در جهت بهبود وضعيت سلامت مي باشد. اين اطلاعات شامل بخش هاي مختلفي بوده و مشخص مي‌نمايد كه چرا؟ چگونه؟ و چه‌وقت؟ بايد در شيوه زندگي خود تغييراتي ايجاد كنند. در واقع با انجام آموزش صحيح به بيمار (همراهيان وي) درك درستي از شرايط پزشكي خود، نحوه تشخيص، ماهيت بيماري، روش هاي درمان ، ناتواني هاي مرتبط با آن ونحوه مشاركت در تصميم گيري در مراحل مختلف درمان يا كنترل بيماري و افزايش رضايتمندي از ارائه خدمات درماني پيدا خواهد كرد. اهميت اين نوع آموزش با توجه به افزايش جمعيت سالمندان كه نيازهاي مراقبتي ويژه خود را دارا هستند، نمود بيشتري پيدا مي‌كند.

 

اهداف واحد:                                                   

 
بيمارستان رازي در اين راستا و با توجه به پيشرفت تكنولوژي و افزايش نياز به مراقبت در بيمار تلاش دارد تا هم‌پاي بيمار و خانواده‌اش براي بهبود سلامت وي كوشا باشد تا در ادامه آن ارتقا سلامت در جامعه و ايران عزيز را داشته‌باشيم.

الف) آموزش به بيمار

اهداف ومزاياي آموزش به بيمار

افزايش رضايتمندي بيماران

كاهش اضطراب بيمار

كاهش دوره بستري

افزايش نتايج درمان با پايبندي بيشتر بيماران به اقدامات مراقبتي

كاهش هزينه هاي درماني و بهداشتي

اطمينان از تداوم مراقبت ها

بهبود كيفيت زندگي بيمار

كاهش بروز عوارض بيماري

افزايش توانمندي و مشاركت در برنامه هاي درماني و مراقبتي

افزايش استقلال بيمار در فعاليت هاي روزمره

تكميل برنامه هاي درماني

كاهش پذيرش مجدد بيماران

در نهايت توانمندسازي جامعه

ب) آموزش همگاني :

-برگزاري هفته اي كلاسهاي آموزش همگاني (ويژه بيماران،همراهيان،همكاران و كليه مراجعين بيمارستان) كه شامل آموزش‌هاي زير مي‌باشد:

·         - بيماريهاي شايع غيرواگير (ديابت ، فشارخون ، سرطان)

·         - بيماريهاي شايع اين بيمارستان

·         -كلاس‌هاي آموزشي با توجه به مناسبت‌هاي درماني-بهداشتي مانند روز جهاني اهدا خون، روز جهاني سالمندي،روز جهاني پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي-عروقي و ...

 
 
روند كار آموزش به بيمار:                                

1آموزش‌هاي مورد نياز، براساس نيازسنجي انجام‌شده از بيمار و همراهيان اولويت‌بندي مي‌گردد

2-كليه بيماران در بخش هاي بستري توسط كارشناسان پرستاري آموزش داده مي شوند .

 3 – موارد آموزش به بيمار در پرونده بيمار در برگه مخصوص ثبت آموزش به بيمار  ثبت مي شود .و به بيمار پمفلت مربوط به موضوع داده مي شود .

 4– ارزيابي موارد آموزش به بيمار در بخش توسط سرپرستار همان بخش براي كليه بيماران انجام مي شود .قابل ذكر است در صورتيكه در ستون ارزشيابي غير مؤثر قيد گردد، نياز آموزشي دوباره بايد به بيمار آموزش داده شده و ارزيابي صورت بگيرد .

 5- ارزيابي آموزشهاي ارائه شده به بيماران توسط سوپروايزر باليني و كارشناس آموزش به بيمار نيز به صورت رندوم انجام مي شود .

6-آموزش زمان ترخيص توسط پرستار ترخيص كه وظيفه آموزشهاي حين وپس از ترخيص را برعهده دارد انجام مي شود،انجام وپيگيريهاي پس از ترخيص بصورت تلفني 48 تا 72 ساعت پس از ترخيص انجام ميشود كه همزمان در فرم مربوطه ثبت ميگردد ودر صورت لزوم آموزشها وراهنماييهاي لازم به بيمار داده ميشود.

7-شناسايي بيماران پرخطر كه نياز به مراقبت بيشتري در زمينه آموزش دارند، كه اين شناسايي توسط همكاران پرستار، سرپرستار، پزشكان و مسئول آموزش به بيمار انجام مي‌گردد و در صورت نباز به تداوم آموزش به واحد مراقبت در منزل(Home Care) معرفي مي‌شوند.

8-كليه مراحل بالا با نظارت و راهنمايي مديريت پرستاري بيمارستان انجام مي‌گردد.

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/04
تعداد بازدید:
1855
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:5
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal