پیوند کلیه
پيوند كليه


كاشتن كليه انسان در بدن يك فرد ديگر، از طريق عمل جراحي امكان پذير است. يك پيوند موفق، در طول و كيفيت زندگي بيمارذ مبتلا به نارسايي مزمن كليه موثر است و چنانچه اين عمل قبل از رسيدن به مرحله بحراني انجام شود،درصد موفقعيت آن بيشتر و احتمال مرگ كمتر خواهد بود.
شيوع و بروز ساليانه نارسايي مزمن كليه در 60 ميليون ايراني به ترتيب حدود 15 هزار (2.5 در ده هزار) و 3175 نفر(0.53 در ده هزار) است. اولين پيوند كليه در ايران در سال 1346 در شيراز انجام شد. ايران در منطقه خاورميانه موفق ترين برنامه پيوند كليه را دارد. فعاليت پيوند در ايران به 24 پيوند در يك ميليون نفر در سال مي رسد.
پيوند كليه مناسبترين وبهترين درمان نارسايي پيشرفته كليه است.
پيوند كليه در بسياري از بيماران سبب افزايش حس استقلال و كيفيت بهتر زندگي نسبت به اشخاص دياليزي مي شود.اين بيماران براي بهبود حال خود احتياجي به ماشين هاي دياليز ندارند. بعد از پيوند كليه شما قادريد به زندگي طبيعي خود برگرديد و زندگي فعالي داشته باشيد.
براي حفظ و نگه داري كليه پيونديتان، بايد:
مراجعات پزشكي مرتب، استفاده منظم از داروها، برنامه ريزي مناسب امور روزانه كه براي شما و كليه جديدتان مناسب باشد.
در انتظار پيوند كليه:
ميگويند كساني در زندگي پيروز مي شوند كه صبور باشند، پس بايد صبر كنيد و صبوري پيشه كنيد. هنگامي كه در انتظار دريافت پيوند كليه هستيد ميتوانيد از وقت خود براي رسيدن به چند هدف استفاده كنيد.
1-بفهميد كه چرا و چقدر بايد منتظر باشيد.
2-بياموزيد چگونه با شرايط مشكل برخوردي خلاقانه و توام با لذت داشته باشيد.
3-سلامت عمومي خود را با دنبال كردن دستورات غذايي و ورزشي ارئه شده تقويت كنيد.
4-آماده باشيد كه به محض آماده شدن كليه جديدتان به بيمارستان عزيمت كنيد.
5-زندگي خود را به شيوه معمول ادامه دهيد ولي در هر حال منتظر باشيد.
آمار پيوند كليه در كشور:
رييس اداره پيوند و يماريهاي خاص اعلام كرد:با توجه به اينكه پيوند كليه از دو گروه اهدا كنندگان مرگ مغزي و انسانهاي زنده اتفاق مي افتد، سالانه حدود دو هزار پيوند كليه در كشور انجام مي شود.
دكتر محمد عقيقي به مناسبت هفته حمايت از بيماران كليوي گفت: سال گذشته دو هزار و 142 مورد پيوند كليه انجام شده كه 401 مورد آن از اهداكنندگان زنده دريافت شده است. وي با توجه به اينكه اكنون حدود 19 هزار نفر دياليز ميشوند، افزود: از اين آمار، حدود 17 هزار و 800 نفر دياليز خوني و 120 نفر هم دياليز صفاقي مي شوند.
رئيس اداره پيوند و بيماريهاي خاص خاطر نشان كرد: بهترين كار براي مقابله با بيماريهاي كليوي، شناسايي اوليه بيماران است زيرا اگر اين افراد در ابتدا شناسايي نشوند، در مراحل پيشرفته تري قرار مي گيرند كه به دياليز و نهايتا پيوند كليه مي انجامد. عقيقي اظهار داشت: به همين منظور دو سال پيش طرحي را به صورت پايلوت در زمينه پيشگيري انجام داديم كه هدف اصلي آن، ارائه مراقبتهاي پيشگيرانه به آحاد مردم در زمينه بيماريهاي كليوي است.
شرايط گيرنده پيوند:


در صورت وجود هر يك از شرايط زير، بيمار نامزد ممناسبي براي دريافت كليه پيوندي نخواهد بود:
1-سن بالاي 70 سال
2-سرطان يا هر بيماري خارج كليوي تهديد كننده زندگي، مانند بيماريهاي شديد عروقي قلب و مغز
3-عفونت فعال
4-زخم گوارشي فعال
5-ناتواني بيمار در تحمل عمل جراحي و درمان دارويي پس از عمل
6-ابتلا به بيماري كه استفاده از داروهاي سركوبگر ايمني باعث تشديد آن شود
در صورت وجود ناهنجاري در مثانه و پيشابراه،لازم است قبل از پيوند كليه ، ناهنجاري اصلاح شود.
بعد از 56-06 سالگي، عوارض داروهاي سركوبگر ايمني بيشتر مي شود.


اقدامات لازم پيش از عمل پيوند كليه
كليه هاي فرد گيرنده پيوند در صورت امكان خارج نمي شود ولي در شرايط خاصي لازم است كليه ها قبل از عمل پيوند خارج شوند كه اين شرايط عبارتند از:
1- فشار خون بالايي كه كنترل آن دشوار است و ناشي از ترشح زياد رنين از كليه هاي مبتلا مي باشد.
2-عفونت فعال و دوطرفه كليه ها
3-سرطان اوليه و دو طرفه كليه ها؛ سرطان اوليه يعني اينكه خاستگاه اوليه سرطان در كليه ها بوده است و سرطان از نقاط ديگر بدن به كليه ها سرايت نكرده است
4-بيماريهاي سنگ عفوني كليه ها
5-كليه هاي پليكيستيك(بيماري مادرزادي كليه كه در اين حالت كليه ها فاقد بافت طبيعي كليه به ميزان كافي هستند)
6-بيماري كليوي ناشي از سل(به علت كنترل دشوار سل كليوي با دارو درماني براي خارج ساختن منبع آلودگي از بدن فرد)
لازم است بيمار به توضيحات پزشك درباره اقداماتي كه براي كسب نتايج مورد انتظار پيوند كليه انجام خواهد شد توجه كافي داشته باشد.


آمادگي كافي روحي - رواني
بيمار بايد هرگونه ترس يا اضطرابي كه در خود احساس مي كند، با پزشك و پرستار مربوطه در ميان بگذارد تا در صورت امكان نسبت به رفه آن اقدام شود.

تغذيه در بيمارن پيوندي
اغلب اهميت تغذيه در گيرندگان كليه پيوندي از نظر دور مي ماند چرا كه بيماران و گاه پرسنل پزشكي به پيوند به عنوان راه فراري از محدوديت هاي رژيم غذايي لازم در دوران نارسايي كليه و دياليز مي نگرند. اگرچه توصيه هاي تغذيه اي پس از پيوند تغيير ميكند ولي باز جاي مهمي را در روند درماني بيمار دارد. داروهاي سركوبگر ايمني كه جز لاينفك درمان بيماران پيوندي هستند، اثرات خاصي در وضعيت تغذيه انان دارند.

ارزيابي بيماران پيش از دريافت كليه پيوندي
افزايش اوره خون، اغلب با اختلالات اساسي در متابوليسم پروتئين و انرژي همراه است. از طرفي بيمار بعلت احساس تغيير مزه دهان، حالت تهوع و گاه استفراغ ، افسردگي و بي اشتهايي و از طرف ديگر خروج اسيدآمينه از طريق همودياليز ،نكند از نظر تغذيه اي (به ويژه اگر توصيه هاي پزشكي را رعايت نكند) در وضعيت نامناسبي قرار ميگيرد. واضح است كه اين وضعيت تغذيه اي نامناسب بيماران در فاصله اوليه پس از پيوند احتمال عوارض را بيشتر خواهد كرد. به همين جهت وضعيت تغذيه اي بيمار قبل از پيوند بايد مورد ارزيابي و بازبيني قرار گيرد.


تاریخ به روز رسانی:
1393/11/01
تعداد بازدید:
9220
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:8
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal