بیرجندشناسی

بيرجند را بيشتر بشناسيم


براي آشنايي بيشتر با شهرستان بيرجند مي توانيد از سايت مفيد زير بازديد فرماييد:خراسان پهناور در گذشته هاي بسيار دور گسترده تر از امروز بوده و در دورة ساسانيان نواحي مرو، بلخ، هرات و ماوراء النهر را شامل مي شده است. خراسان بزرگ در رشد و گسترش زبان و ادب فارسي نقش بسزا داشته و شعرا و اديبان بزرگي مانند فردوسي، خيام، رودكي، صناعي، عنصري، مولوي و دانشمندان مشهوري همچون بوعلي سينا، خوارزمي، ابوريحان بيروني در اين سرزمين پرورش يافته اند. در اين بين خراسان جنوبي حدودا همان محدوده اي را شامل مي شد كه دورترها قهستان ناميده مي شده است اين منطقه با توجه به شواهد بسيار كهن به نظر ميرسد، ردپاي حيوانات عظيم الجثه در شمال بيرجند قدمت حيات طبيعي در منطقه را به 50 ميليون سال قبل مي رساند. و سنگ نگارة لاخ مزار تاريخ حيات انساني در خراسان جنوبي را به پيش از تاريخ پيوند مي زند سنگ نگارة كال جنگال نيز در دامنة ارتفاعات رچ در 35 كيلومتري جنوب غربي بيرجند نبرد يك مرد (احتمالا پارتي) را با يك شير به تصوير كشيده است. قهستان به دليل شرايط جغرافيايي ويژه اش دومين مركز مهم فرقة اسماعيليه بعد از الموت بوده كه تا حملة مغول دوام داشته است و آثار به جاي مانده قلاع آن مانند قلعة كل حسن صباح و قلعة خوسف هم اكنون نيز قابل مشاهده است. در بين قلعه هاي جديدتر از قلعة فورگ مي توان نام برد، اين قلعة زيبا توسط نادرشاه افشار بنيان گذاري شد و به لحاظ جايگاه قرارگيري و ساختار معماري از برجسته ترين نمونه قلعه هاي ايران به شمار مي آيد. معروف است كه بنيان گذار اوليه شهر بيرجند سام نريمان بوده است.

بيرجند زادگاه بزرگان بسياري مانند علامه عبدالعلي بيرجندي (ستاره شناس بزرگ)، ابن حسام خوسفي (شاعري كه با دهقاني زندگي مي كرد)، دكتر محمد حسن گنجي (بنيانگذار جغرافياي نوين ايران) و پروفسور معتمد نژاد (پدر ارتباطات ايران) و هم اكنون نيز داراي بالاترين تراكم دانشجويي در بين شهرهاي ايران است و دانشجويان در مقاطع مختلف تحصيلي تا دكترا در دانشگاههاي آزاد و دولتي مشغول به تحصيل مي باشند. به عنوان قطب دانشگاهي شرق كشور شناخته مي شود و سومين دانشگاه صنعتي كشور بعد از دانشگاههاي صنعتي تهران و اصفهان در بيرجند به نام دانشگاه صنعتي شرق كشور در حال تاسيس مي باشد.

همچنين خاستگاه موسيقي ويژة سنتي به نام موسيقي حوزة بيرجند است كه معمولا با انواع حركات موزون منحصر به فرد همراه است و هم اكنون داراي شهرت ملي و جهاني است.

از مهمترين صنايع دستي بيرجند مي توان پارچه بافي (تون بافي) ، سفالگري، قالي، جاجيم، گليم، زيلو، حصير و سبد بافي، نمد بافي، سوزن دوزي و نوغان داري را نام برد. در روستاها سفالگري به صورت ساده انجام مي شود. محصولات و سوغات اصلي منطقه را زرشك، زعفران، عناب، بادام، گردو، انواع كشك، قره قروت، آلوخشك، برگة هلو تشكيل مي دهد.

سوغات خراسان جنوبي

زعفران به جهت طعم، بو و رنگ زرد خاصي كه دارد به وفور در غذاها (به ويژه همراه با برنج)، صنايع شريني‌سازي، داروسازي و صنايع ديگر به مصرف مي‌رسد.


زرشك و عناب از محصولات مهم باغي و استراتژيك استان با سطح زير كشت11788 هكتار مي باشد كه عليرغم13 سال خشكسالي متوالي سازگاري خوبي با شرايط آب و هوايي داشته و به لحاظ اقتصادي و معيشتي براي كشاورزان استان بسيار مهم مي باشد هدف كلي از برگزاري همايش علاوه بر بررسي مسائل و مشكلات موجود ، بيان ارزش غذايي و دارويي زرشك و عناب و گسترش صنايع وابسته به اين محصولات و رونق بازاريابي مي باشد.

تاریخ به روز رسانی:
1391/12/21
تعداد بازدید:
2549
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal