ميانسالان و سالمندان

نام و نام خانوادگي:علي عباسي
مدرك:كارشناس ارشد آموزش پزشكي
تلفن داخلي: 5510
مستقيم:05632395510
ايميل:Aliabassi86@bums.ac.ir

از آنجايي كه تغيير الگوي جمعيتي در كشورما به سمت ميانسالي و سالمندي است و گذر اپيدميولوژيك، تغيير سيماي بيماريها و مخاطرات تهديد كننده سلامتي در عصر حاضر كه به دلايل متفاوتي اتفاق افتاده است، نيازهاي سلامت را به طور بنيادي تغيير داده و پاسخگويي به اين نيازهاي دائما در حال تغيير را به يكي از چالشهاي مهم نظام سلامت در همه جوامع تبديل كرده است.يكي از گروههاي سني مهم در اين تغيير رويكرد نظام سلامت، گروه سني ميانسالان ( 59 – 30 سال ) است كه نيمي از جمعيت كشورهاي در حال توسعه را تشكيل مي دهند و به طور روز افزوني جمعيت آنان در حال افزايش است ، اين گروه سني داراي نقش مولد اقتصادي بوده و به همين سبب ساير گروههاي سني درخانواده و جامعه به آنان وابسته اند.
از طرفي رشد جهاني جمعيت سالمندان( 60سال و بالاتر ) هم براي ارائه دهندگان خدمات بهداشتي،درماني و هم براي اعضاي خانواده و جامعه اي كه سالمندان در آن زندگي مي كنند يك چالش مهم محسوب مي گردد. طبيعي است هر چه جمعيت مسن تر باشد به مراقبت ها و خدمات بيشتري احتياج دارند. سالمندي فرصتي است كه اگر برنامه ريزي نداشته باشيم تبديل به تهديد مي شود. لذا برنامه ريزي براي ارتقاء كيفيت زندگي سالمندان ضروري است. بدين دليل گروه سلامت ميانسالان وسالمندان درراستاي نيل به اهداف بهداشتي و تامين سلامت گروه هاي هدف شامل دو برنامه به شرح ذيل تشكيل گرديده است :
برنامه ميانسالان (گروه سني 59 تا 30 سال)
برنامه مراقبت ميانسالان از سال 95 در سطح استان به اجرا در آمده است كه خدماتي را توسط كاركنان سطوح محيطي به گروه هدف ارائه مي دهد. خدمات ارائه شده به ميانسالان در مراكز و پايگاههاي سلامت شامل : تن سنجي ( اندازه گيري قد ، وزن ، دور كمر و محاسبه BMI) و بررسي الگوي تغذيه ،بررسي سلامت روان، بررسي فعاليت بدني، بررسي مصرف دخانيات، بررسي سلامت باروري ، بررسي سلامت عمومي ،كنترل واكسيناسيون، ارزيابي و كنترل فشار خون، ارزيابي چربي خون و قند خون، تحويل مكمل ويتامين D ، خطر سنجي و بررسي عوامل خطر بيماريها ،ارزيابي علائم و عوارض يائسگي درزنان 59 -45 سال ، غربالگري و تشخيص زود هنگام سرطان پستان و سرويكس در زنان ،غربالگري و تشخيص زود هنگام سرطان روده بزرگدر افراد 70 – 50 سال ، خدمات مشاوره اي تغذيه ، روان و در صورت وجود مشكل ويزيت و مراقبت پزشك مي باشد.
برنامه سالمندان:(گروه سني 60سال و بالاتر)
سالمندان از دير باز به دليل داشتن بيماريهايي از جمله فشار خون ، قند خون و چربي خون به مراكز جامع سلامت مراجعه داشته اند اما مراقبت هاي سامان يافته وبر اساس خدمات نوين سلامت از سال 94 درسطح استان اجرايي گرديده وهمكاران ما در سطوح محيطي ( مراكز ،پايگاههاو خانه هاي بهداشت ) خدمات ذيل را به سالمندان عزيز ارائه مي كنند.بررسي و كنترل فشار خون،بررسي قد،وزن و نمايه توده بدني و ...مشاوره جهت تغذيه مناسب در دوره سالمندي، كنترل عوامل خطر بيماريهاي قلبي عروقي،ديابت، پوكي استخوان و....، بررسي افسردگي و مشاوره، بررسي سقوط و عدم تعادل وآموزش جهت پيشگيري از سوانح و حوادث در دوران سالمندي، برگزاري كلاسهاي آموزشي در مورد شيوه زندگي سالم و مشكلات دوران سالمندي، دريافت رايگان مكملها (ويتامينD3 و كلسيم )

شرح وظايف
تاریخ به روز رسانی:
1398/10/17
تعداد بازدید:
2916
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند می باشد.      آخرین بروزرسانی:1399/06/24
Powered by DorsaPortal