پيشگيري وكنترل بيماريهاي غدد و متابوليك


نام و نام خانوادگي:حسين حاتمي كيا
مدرك:كارشناس مبارزه با بيماريها
تلفن داخلي:5447
مستقيم: 32395447-056
ايميل:h.hatameikya@ bums.ac.ir

معرفي برنامه ديابتبرنامه پيشگيري وكنترل ديابت
 برنامه كم كاري تيروئيد در نوزادانبرنامه كم كاري تيروئيد در نوزادان

ديابت يك بيماري مزمن است كه در اثر نارسايي پانكراس در توليد انسولين، يا عدم تاثير انسولين بر ارگان هاي هدف ايجاد مي شود.در اين بيماران ميزان طبيعي قند خون كه بين 70 تا 100 ميلي گرم در دسي ليتر است به بيش از 126 ميلي گرم در دسي ليتر مي رسد.
ديابت شايعترين بيماري مزمن غيرواگيراست. ديابت فقط يك بيماري محسوب نمي شود بلكه شبكه در هم پيچيده اي از عوامل خطرزاي محيطي و ژنتيكي مختلف است كه به دليل ويژگي هايي نظير زمينه سازي و همراهي با ساير بيماري ها (قلبي- عروقي ، كليوي ، چشمي ، معلوليت) به شدت هزينه بر و ناتوان كننده است.
در سال 1383 برنامه پيشگيري و كنترل ديابت در مناطق روستايي در نظام شبكه بهداشتي درماني كشور ادغام گرديد. پس از اجراي موفقيت آميز اين برنامه در مناطق روستايي ، از ابتداي سال 1389 برنامه ديابت در مناطق شهري با جمعيت بيش از يك ميليون نفر به مرحله اجرا درآمد. در حال حاضر افراد با مراجعه به پايگاه هاي بهداشتي و خانه هاي بهداشت نزديك به محل زندگي خود مي توانند از خدماتي كه به صورت رايگان (اندازه گيري قند خون ، آموزش ، پيشگيري و مراقبت از بيماري ديابت ) توسط مراقبين سلامت و بهورزان ارائه مي گردد، بهرمند شوند.
علائم بيماري ديابت :
پرخوري ،پرادراري و پرنوشي ،كاهش شديد وزن بدون علت ديگر ، ديربهبود يافتن زخمها ، تاري ديد ، علايم باليني هر دو نوع ديابت مشابه است هرچند علايم در نوع دو اغلب از شدت كمتري برخوردارند به همين جهت ديابت ممكن است تا سال ها بعد از ايجاد، بي علامت باشد و گاه زماني تظاهر پيدا مي كند كه عوارض درازمدت آن به وقوع پيوسته باشند.
بيماري كم كاري تيروييد نوزادان
به وضعيتي گفته مي شود كه به هر علتي غلظت هورمون هاي تيروييد در جريان خون نوزاد كم باشد. اين بيماري يكي از شايع ترين علل قابل پيشگيري عقب ماندگي ذهني محسوب مي شود. شيوع كم كاري تيروئيددر نقاط مختلف دنيا متفاوت است.شيوع اين بيماري با كمبود يد در منطقه ارتباط مستقيم دارد.رشد و تكامل مغز تا حدود 3 سالگي ادامه دارد به همين دليل كم كاري مادرزادي تيروئيد باعث عوارض جبران ناپذيري بر رشد و تكامل مغز و اعصاب مركزي مي شود. در نتيجه اين بيماري با عوارضي نظير: عقب ماندگي ذهني ، كوتاهي قد، و كاهش شنوايي همراه است . با توجه به اينكه اين عوارض در صورت عدم تشخيص زودرس و عدم شروع درمان به موقع (كمتر از 28 روزگي) جبران ناپذير هستند، غربالگري نوزادان در سنين 3 تا 5 روز بعد از تولد از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. درمان به موقع از بروز اين بيماري جلوگيري مي كند. غربالگري نوزادانبراي شناسايي بيماري كم كاري تيروئيد در مراكز خدمات جامع سلامت شهري ، روستايي ، پايگاه هاي بهداشتي و خانه هاي بهداشت انجام مي شود.

تاریخ به روز رسانی:
1398/10/22
تعداد بازدید:
254
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند می باشد.      آخرین بروزرسانی:1399/06/24
Powered by DorsaPortal