دکتر موسوی: با تزریق دوز سوم واکسن، به طرز قابل توجهی میزان ابتلا به امیکرون کاهش پیدا می‌کند

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر سید محمد موسوی میرزایی سرپرست دانشگاه با بیان اینکه خداروشکر پیک پنجم کرونا تحت کنترل درآمده و آمار میزان مرگ و میر در کشورمان به 50 نفر رسیده گفت: زمانی که همه به سمتی میرفتیم که از این ویروس منحوس کرونا دور شویم شاهد سویه جدید امیکرون در جهان هستیم. به همان اندازه که سویه های قبلی نگرانی ایجاد می‌کرد، این سویه بسیار بیشتر برای ما دغدغه و نگرانی ایجاد کرده است.

 

سرپرست دانشگاه افزود: اروپا که مدتی را در یک آرامش نسبی به سر می‌برد و عملا به زندگی عادی برگشته بودند، متاسفانه با ورود سویه جدید امیکرون به شدت دچار همه گیری بیماری شدند و زندگی و عملکرد روزانه شان را تحت تاثیر قرار داد. امیکرون نوع جهش یافته ویروس کرونا است که طبق بررسی ها از نظر سرعت گسترش حدودا 4 تا 5 برابر انواع دیگر کرونا سرعت گسترش دارد. یعنی به سرعت می‌تواند در جامعه ای شروع شود و مدت زمان بسیار کوتاهی تمام جامعه را درگیر کند که این موضوع دغدغه و نگرانی ما را زیاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ما نمی‌خواهیم ترس به جامعه القا کنیم گفت: بررسی ها نشان داده از نظر قدرت عفونت و بیماری زایی امیکرون نسبت به گونه های قبلی ضعیف تر است اما از نظر میزان گسترش بسیار زیاد است . اگر ویروسی ضعیف تر باشد و گسترش آن زیاد باشد در مقیاس جمعیت چون افراد خیلی زیادی را درگیر خواهد کرد قاعدتا میزان مرگ و میر هم به همان نسبت افزایش پیدا خواهد کرد و چون همه گیر می شود، به شدت می‌تواند زندگی اجتماعی مردم را تحت تاثیر قرار دهد.

دکتر موسوی در خصوص شیوه های پیشگیری از گسترش سویه امیکرون بیان داشت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک، تهویه مناسب، عدم حضور در جمعیت و فضاها سربسته و رعایت بهداشت فردی کمک خیلی زیادی خواهد کرد که ما را از سویه امیکرون نجات دهد و ان شاءلله که مردم درگیر این سویه نشوند و زندگی اجتماعیشان تحت تاثیر قرار نگیرد.

سرپرست دانشگاه خاطر نشان کرد: ثابت شده که استفاده از واکسن به طرز قابل توجهی توانست در کنترل بیماری کرونا موثر باشد. بررسی های اخیر نشان داده به همان اندازه که واکسن موثر بوده ، کسانی که بیشتر از 6 ماه از تزریق دوز دوم واکسنشان گذشته سطح آنتی بادی در بدنشان کاهش پیدا کرده و مجدد در معرض خطر بیماری کرونا قرار گرفتند که این نکته را می‌رساند که یک همت جمعی لازم است تا ان شاءلله با توجه به شرایطی که اکنون مهیا شده (واکسن به اندازه کافی موجود است و شرایط تسهیل شده و جمعیت بالای 18 سال را شامل می شود) با تزریق دوز سوم واکسن به طرز قابل توجهی میزان ابتلا به امیکرون کاهش پیدا می‌کند. ان شاءلله این عفونت با کنترل بهداشت فردی، اجتماعی و تزریق واکسن فراگیر نمی شود و زندگی ما را تحت تاثیر قرار نخواهد داد.

منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
1823
تاریخ:
1400/10/05
امتیازدهی
میانگین امتیازها:2 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal