دکتر میری: افزایش سن ازدواج و تاخیر در فرزندآوری، عوامل تهدید کننده سلامت باروری زنان است
نشست آموزشی تحلیل شاخص های باروری در استان خراسان جنوبی به همت گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی به صورت حضوری و وبیناری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه در این نشست به بیان مطالبی درباره تعالی و جوانی جمعیت با تاکید بر "سبک زندگی زنان" ایرانی پرداخت وگفت:سبک زندگی را می توان به مجموعه ای از رفتارها تعبیرکرد که فرد آنها را به کار میگیرد زیرا نه تنها نیازهای جاری او را برآورده می کنند بلکه روایت خاصی را هم که وی برای هویت فردی خود برگزیده است در برابر دیگران مجسم می سازد.
دکتر محمدرضا میری با اظهار اینکه در دنیای مدرن، سبکهای زندگی متفاوتی وجود دارد که سهم هر یک از افراد را در مناسبات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و... برای رسیدن به اهداف مورد نظرآنان مشخص می کند. افزود: یکی از عواملی که بر گرایش به فرزند آوری و افزایش یا کاهش تعداد فرزندان در بین خانواده ها اثرگذار است، سبک زندگی می باشد.
وی با اظهار اینکه صیانت از جمعیت بارداری و فرزندآوری نیاز فطری انسانها است. به بخشی از سیاست های کلی جمعیت ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب اشاره و تصریح کرد: مادران جوان، بارداری های سالمتری را تجربه می کنند.
استاد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت با بیان اینکه برای شادی وآرامش کودک خود به یک فرزند اکتفا نکنید گفت: تک فرزند هنگام ورود به جامعه از حیث رفتارهای تعامل از مهارت کمتری برخوردار است. چرا که قرار بوده این مهارت را در خانواده(یعنی درعمل)و با وجود خواهر و برادر یاد بگیرد.
دکتر میری با اظهار اینکه افزایش سن ازدواج و تاخیر در فرزندآوری در زنان ایرانی، دوعامل تهدید کننده سلامت باروری زنان است افزود:زنان تحصیل و پدر و مادری را به عنوان دومرحله مختلف مسیر زندگی می بینند، که سلسله مراتبی هستند، بنابراین تحصیلات بیشتر ممکن است به سادگی باعث افزایش سن ازدواج، سن فرزند آوری و کاهش باروری شود.
وی ادامه داد: همچنین اشتغال زنان در بیرون خانه سبک زندگی متفاوتی را نسبت به زنان خانه دار پیش روی آنان قرار می دهد و آن را با چالش های جدیدی رو به رو می سازد.
سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه با بیان اینکه بهتر است سیاستهای کنترل جمعیت براساس نیاز جامعه باشد. گفت: بنابراین پیشنهاد می شود، هنگامی که نفع همه افراد جامعه براساس داشتن جمعیت بیشتر تعریف می شود، این برنامه انعطاف لازم را داشته باشد.
دکتر میری افزود: دولت می تواند با برنامه ریزی و بسترسازی مناسب و رفع موانع اقتصادی و ایجاد قوانین حمایتی به خصوص از مادران دارای فرزند و فرهنگسازی و تأمین شرایط روحی و روانی مناسب برای تغییر در ذهنیت خانواده ها برای نگرش به آینده ای امیدوارکننده تأثیرگذارباشد.
سرپرست دانشکده بهداشت نیز در این نشست به ارائه مطالبی درباره شاخص های باروری و سیاست های جمعیتی پرداخت و گفت: در حال حاضر جمعیت دنیا 7 میلیارد و هشتصد میلیون نفر است و جمیت ایران نیز بیش از 85 میلیون نفر است که نرخ رشد جمعیت کشور 1/24 است و این یعنی در حال حاضر سالانه حدود 991 هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می‌شود.
مهندس غلامرضا شریف زاده با اظهار اینکه اگرچه سالمند شدن جمعیت مشکل کل دنیا است ولی این روند در کشور ما سرعت بیشتری دارد افزود: طبق بررسی های انجام شده در سال 1430 تا شعاع 3000 کیلومتر اطراف کشور ما هیچ کشوری به اندازه ایران سالمند نخواهد داشت و درصد سالمندی در آن زمان در ایران 30% خواهد بود که بیشترین درصد در بین کشورهای خاورمیانه می باشد. ضمناً بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95 ، استان خراسان جنوبی با 9.76درصد سالمند یازدهمین استان سالمند کشور است که درصد سالمندان کشور در این سال 9.28 بوده است.
وی با بیان اینکه جمعیت یکی از شاخصه‌های قطعی اقتدار کشورهاست. کشوری که جمعیت جوان داشته باشد زیر سلطه نمی‌رود. میزان تراکم در مناطق مرزی مهم است. تصریح کرد: افزایش بارداری های ارادی و برنامه ریزی شده، کاهش میانگین فاصله زمانی بین ازدواج و فرزند اول و کاهش میانگین فاصله زمانی بین فرزندان، کاهش بارداری های پرخطر، و کاهش سقط، تامین مراقبت های کیفی دوران بارداری و مراقبت های ویژه برای بارداری های پرخطر، جلوگیری از مرگ مادر، ‌نوزاد و شیرخوار، تامین خدمات باروری سالم ، ایجاد دسترسی و تسهیلات مناسب به خدمات جراحی بازگشت باروری و فرهنگ سازی به منظور ارزش دانستن ازدواج سالم و تشکیل خانواده جلوگیری از پیدایش پدیده تک فرزندی در بین خانواده ها از راهکارهای فرزندآوری و باروری سالم است.
دکتر فاطمه سلمانی از اساتید دانشکده بهداشت نیز به ارائه سخنرانی با موضوع پیش‌بینی شاخص‌های باروری در خراسان جنوبی پرداخت.
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
1141
تاریخ:
1401/03/23
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
سس
Powered by DorsaPortal