اجرای طرح ایمن سازی تکمیلی فلج اطفال در استان خراسان جنوبی

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه؛ دکتر شایسته مدیر بیماری های مرکز بهداشت استان از اجرای طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در شهرستان های مرزی استان خبر داد و گفت: فلج اطفال یک عفونت حاد ویروسی با دامنه ای متغیر از عفونت بدون علامت تا عفونت مغز، فلج و مرگ است. عامل بیماری زا ویروس وحشی فلج اطفال است که در سه تیپ ( 1و2و3) می تواند سبب ایجاد بیماری شود. وقوع موارد تک گیر و همه گیر  این بیماری اکثرا" در تابستان و پاییز رخ می دهند.

وی افزود: فلج اطفال در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد ولی بیشتر بیماری کودکان و نوجوانان است. تنها مخزن این ویروس، انسان است. ویروس فلج اطفال در محیط غیرزنده در مدت کوتاهی از بین می رود و در مناطقی که وضعیت بهداشتی آنها در سطح پایینی است، معمولا" از طریق مدفوعی- دهانی سرایت می کند .

دکتر شایسته راهکارهای ریشه کنی فلج اطفال را ایمن سازی روتین برای کودکان و همچنین ایمن سازی پاک سازی ( up– Mopping ) که در طرح های دوره ای اجرا می شود، دانست و خاطر نشان کرد: طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال 1400 در شهرستان های مرز شرقی استان (سربیشه، زیرکوه، درمیان و نهبندان) ، در دو نوبت اجرا می شود. نوبت اول طرح ویژه ی متولدین 25دی ماه 1395 لغایت 28 دی ماه 1400 و نوبت دوم ویژه متولدین25 دی ماه 1395 لغایت3 اسفند ماه 1400 اجرا می گردد که مناطق تحت پوشش این طرح علاوه بر شهر های مرزی استان جمعیت هدف تیم سیار ساکن در شهرستان های بیرجند، سرایان، فردوس، بشرویه، قاین، خوسف و طبس اجرا شده و کلیه مهاجرین خارجی ساکن در اردوگاه ها و یا خارج اردوگاهها در شهرستان ها، همچنین کلیه خانوارهای ساکن درکلنی ها و تجمع عمده مهاجرین خارجی و کلیه کودکان زیر 5 سال که احتمالاً همراه با مادران خود در زندان ها اقامت دارند، در طرح فوق واکسینه خواهند گردید.
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
539
تاریخ:
1400/10/22
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
سس
Powered by DorsaPortal