تجهیز آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی دانشگاه به دستگاه اتمیک ابزوربشن
آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه به دستگاه پیشرفته اتمیک ابزوربشن تجهیز گردید.
به گزارش روابط عمومی معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه به دستگاه پیشرفته اتمیک ابزوربشن مجهز گردید.

معاون غذا و دارو دانشگاه با اشاره به اهمیت وجود این دستگاه در آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی این معاونت در راستای افزایش اطمینان از سلامت محصولات غذایی و بهداشتی گفت: خداوند راشاکریم که با پیگیری های مستمر و تلاش فراوان بعد از چندین سال توانستیم این آرزوی دیرینه را تحقق بخشیم و آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو دانشگاه به دستگاه پیشرفته اتمیک ابزوربشن مجهز گردد.

 

دکتر آهنی با بیان اینکه موضوع تجهیز آزمایشگاه به این دستگاه از ابتدای تشکیل معاونت غذا و دارو و تاسیس آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی جزو اولویت های معاونت غذا و دارو بوده  گفت: خوشحالیم که امروز شاهد ورود این دستگاه به دانشگاه و اضافه شده آن به مجموعه تجهیزات دستگاهی و آزمایشگاهی معاونت غذا و دارو هستیم.

معاون غذا ودارو دانشگاه ادامه داد: این دستگاه یکی از مدرن ترین دستگاه های اتمیک از نوع شعله کوره گرافیتی و سیستم VGA بوده که ضمن برخورداری از کاربری آسان، قابلیت اندازه گیری فلزات سنگین در مقادیر بسیار کم با دقت pbb را دارد.

دکتر آهنی با بیان اینکه تا پیش از این مواد غذایی و بهداشتی برای آزمون فلزات سنگین به خارج از استان ارسال می شدند، خاطرنشان کرد: با راه اندازی این دستگاه امکان اندازه گیری باقی مانده فلزات سنگین در محصولات غذایی و آشامیدنی و همچنین فرآورده های آرایشی و بهداشتی در آزمایشگاه کنترل مواد غذایی و بهداشتی معاونت غذا و دارو فراهم گردیده است.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی این دستگاه شاهد افزایش ایمنی و سلامت فرآورده های غذایی و بهداشتی تولیدی سطح استان از نظر باقی مانده فلزات سنگین باشیم.

گفتنی است: فلزات سنگین به عناصر شیمیایی فلزی گفته می شود که دارای چگالی نسبتاً بالایی هستند و در غلظت های کم سمی می باشد. از بین فلزات سنگین می توان به جیوه ، کادمیوم ، آرسنیک ، کروم ، تالیوم  و سرب اشاره کرد.

فلزات سنگین اجزای طبیعی پوسته زمین هستند و نمی توان آنها را تخریب یا نابود کرد. آنها تا حدودی از طریق غذا ، آب آشامیدنی و هوا وارد بدن ما می شوند  به عنوان عناصر کمیاب ، برخی از فلزات سنگین (به عنوان مثال مس ، سلنیوم ، روی) برای حفظ متابولیسم بدن انسان ضروری هستند. با این حال ، در غلظت های بالاتر می توانند منجر به مسمومیت شوند.

مسمومیت با فلزات سنگین می تواند به عنوان مثال ناشی از آلودگی آب آشامیدنی ، غلظت بالا در هوای محیط یا مصرف از طریق زنجیره غذایی ایجاد شود.


 
 
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
441
تاریخ:
1400/08/26
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:3
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
سس
Powered by DorsaPortal