دکتر شایسته:خطر ابتلا به دیابت در افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند بیشتر است

هفته ملی اطلاع رسانی دیابت؛ 22 لغایت 28 آبان ماه با شعار

«مراقبت دیابت، امروز بیشتر از همیشه»

به گزارش روابط عمومی دانشگاه؛ دکتر شایسته مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه بیماری دیابت با افزایش قند خون مشخص و این بیماری از شایع ترین بیماری های غددی است که بسیار پرهزینه و پر عوارض است گفت: معمولا وقتی قند خون فرد از یک حدی بالاتر می رود، آن را در دسته ی بیماری دیابتی می گذاریم. به صورت معمول وقتی که 8 تا 12 ساعت ناشتا باشیم و قند خون را اندازه گیری کنیم، اگر قند خون 126 و بالاتر باشد و این تست دو بار تکرار شود، تشخیص دیابت برای فرد داده می شود.

 

مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه در خصوص انواع مختلف بیماری دیابت بیان داشت: دیابت نوع 1 که معمولا در کودکان و نوجوانان اتفاق می افتد و حدود 10 درصد بیماران دیابتی را شامل می شود، دیابت نوع 2 که معمولا در بالغین اتفاق می افتد هر چند که سن اتبلا به  این نوع دیابت در کشور ما 15 سال کاهش پیدا کرده. معمولا بیماری دیابت را در دهه 5 و 6 زندگی میدیدیم اما حالا در دهه 3 و 4 این بیماری را می بینیم و حتی درکودکان بیماری دیابت نوع 2 شیوع پیدا می کند، نوع دیگر، دیابت بارداری است که به دلیل هورمون های خاصی که در دوران بارداری از جفت ترشح می شود، معمولا اتفاق می افتد و نوع چهارم هم انواع دیگر دیابت هستند که به دلیل بیماری های دیگر مثل بیماری های ژنتیک یا اختلالات دیگر ممکن است ایجاد شوند  اما آن چیزی که موضوع بحث است و هفته ملی دیابت به آن اختصاص داده شده، بیماری دیابت نوع 2 است که 90 درصد بیماران دیابتی را شامل می شود.

وی افزود: بیماری دیابت نوع 2 شروع می شود با یک اختلال در تحمل گلوکز و یک حالتی که نسبت به انسولین ممکن است آن حساسیت لازم را نداشته باشند. در برخی از افراد کاهش ذخایر انسولین و در برخی دیگر گیرنده هایی که مسئول اتصال هستند به بحث انسولین و باعث ورود گلوکز (سوخت اصلی سلول ها) به داخل سلول ها می شوند دچار اختلال می شود و بیماری دیابت شروع می شود.

مدیر گروه بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان اینکه مصرف زیاد قند و شیرینی مستقیم باعث دیابت نمی شود گفت: قند و شیرینی کالری بالایی دارند و می توانند منجر به افزایش وزن و چاقی شوند که یکی از مهمترین عوامل ابتلا به دیابت است. یکی از گروه هایی که در معرض خطر دیابت اند، کسانی هستند که افزایش وزن و چاقی دارند باقی گروه ها هم افرادی که سنشان بالای 30 سال است و اضافه وزن یا چاقی دارند. تعریف اضافه وزن و چاقی هم براساس BMI است یعنی شاخص توده بدنی که وزن افراد را در یک کسر، وزن افراد صورت کسر و قد افراد به متر مخرج کسر ضرب در خودش عددی را به ما می دهد که اگر این عدد بین 20 تا 25 باشد، این افراد طبیعی هستند. زیر 20 را معمولا لاغری در نظرمی گیریم. اما بالای 25 یعنی 25 تا 30 را اضافه وزن در نظر می گیرند. از 30 تا 35 چاقی درجه یک ، 35 تا 40 درجه 2 و 40 به بالا هم چاقی مفرط یا چاقی درجه 3 است. هرچه اضافه وزن و چاقی بیشتر شود، ریسک ابتلا به دیابت بیشتر می شود. در مطالعاتی که در سطح کشور انجام شده هر جایی که اضافه وزن و چاقی بیشتر است، شروع دیابت هم در آنجا بیشتر است.باقی افرادی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند، افرادی هستند که فشار خون بالا دارند و یا کسانی که سابقه خانوادگی دیابت دارند که در دیابت نوع 2خیلی خیلی مهم است در بستگان درجه یک و حتی بستگان درجه 2 مبتلا به دیابت باشند، ریسک ابتلا به دیابت در این افراد افزایش پیدا می کند. همچنین کسانی که چربی خون بالا هم دارند در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. گفتنی است خانم هایی که در سن بارداری قرار دارند و سابقه سقط بدون علت داشتند و یا سابقه تولد فرزند با وزن 3.5 کیلو به بالا را داشتند و یا خانم هایی که سابقه دیابت بارداری داشتند در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دارند.

وی بیان داشت: مهمترین علامت دیابت بی علامتی است چون زمانی که علائم اصلی بیماری بروز پیدا می کند، یعنی دیابت از چند سال قبل شروع شده ولی علائم آن چنانی ندارد ولی وقتی که بیماری علامت دار می شود، معمولا با 3 علامت اصلی پر ادراری، پر نوشی و پر خوری بروز پیدا می کند. علائم دیگری مثل ضعف، خستگی، دیر بهبود یافتن زخم ها، خارش در قسمت های مختلف بدن می تواند جزو نشانه های دیابت باشد. گاهی اوقات افراد با علائم اولیه مراجعه نمی کنند بلکه با عوارض دیابت یا عوارض ناشی از خود بیماری دیابت مانند تاری دید، درگیری کلیه یا درگیری اعصاب مراجعه می کنند.

دکتر شایسته خاطر نشان کرد: دیابت نوع 1 چون مربوط به تخریب سلول های تولید کننده انسولین است، خیلی سریع کودک علامت دار می شود و معمولا ظرف 2 هفته کودک با علائم پر خوری، پر نوشی و پر اداری ممکن است مراجعه کند و یا حتی با علائم دیگری که منجر به کاهش هوشیاری کودک می شود که متاسفانه دیابت نوع 2 در کودکان مخصوصا کودکانی که اضافه وزن دارند، روز به روز افزایش پیدا می کند. گفتنی است به صورت معمول وقتی که 8 تا 12 ساعت ناشتا باشیم و قند خون را اندازه گیری کنیم، اگر قند خون 126 و بالاتر باشد و این تست دو بار تکرار شود تشخیص دیابت برای فرد داده می شود کسانی که قندشان بین 100 تا 126 است اصطلاحا اختلال قند ناشتا دارندکه اگر سبک زندگی خود را تغییر ندهند در 5 سال آینده به سمت دیابت واضح می روند.

 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
526
تاریخ:
1400/08/24
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:6
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
سس
Powered by DorsaPortal