مدیریت خطر بلایا وحوادث

واحد مدیریت خطر بلایا و حوادث

معرفی واحد

.

فرایندها

.
 

سامانه فرماندهی حادثه

.

مستندات تصویری

.
 

فرمهای واحد

.

'گزارش فعالیتها

. 

مطالب آموزشی و دستورالعملها

. 

چک لیست ها

 

معرفی واحدمدیریت خطر بلایا و حوادث :

نام و نام خانوادگی : صدیقه رضوانی

مدرک تحصیلی : کارشناسی

تلفن : داخلی 125

از نقطه نظر مخاطرات طبیعی، بنا بر گزارش جهانی کاهش خطر بلایا جمهوری اسلامی ایران در کلاس (سطح) خطر 8 از 10 قرار دارد. این امر بدلیل موقعیت جغرافیایی و خصوصیات توپوگرافیک ایران و آسیب پذیری بالای سازه ای و غیرسازه ای جامعه است که منجر به مرگ و صدمات بیشمار و سایر پیامدهای سوء سلامتی متعاقب مخاطرات طبیعی میشود. از میان مخاطرات طبیعی زلزله، سیل، خشکسالی، رانش زمین و طوفانها در صدر مخاطراتی هستند که کشور با آنها دست به گریبان است. مرگ ناشی از مخاطرات طبیعی بطور متوسط سالانه حدود 3 تا 4 هزار نفر تخمین زده میشود که عمده آن مربوط به وقوع زلزله در نواحی بدون مقاومت سازه ای لازم میباشد.

سه مورد از بلایای با مرگ بیش از 10 هزار نفر در جهان طی سال های 1990 تا 2007 در ایران روی داده اند که مربوط به زلزله های طبس، رودبار و منجیل و بم میباشند. بنا بر گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مخاطرات آب و هوایی به خصوص سیل و رانش زمین متعاقب آن طی دهه های اخیر روند رو به افزایش داشته اند و علاوه بر پیامد مرگ، کسر قابل توجهی از جمعیت کشور را در معرض خطر قرار میدهند. علیرغم اینکه وقوع خشکسالی در کشور ما معمولا منجر به مرگ نمیشود، تنها در دهه اخیر بیش از 37 میلیون ایرانی تحت تاثیر پیامدهای آن قرار گرفته اند. حوادث صنعتی، انفجار یا آتش سوزی اماکن عمومی از مواردی است که نیازمند توجه جدی هستند. ناامنی و درگیری با اشرار، جنگ و تهدیدات نظامی از جمله مخاطرات انسان ساختی است که کشور با آن مواجه است.

 

در مقطع کنونی با توسعه تکنولوژی، افزایش شهرنشینی، کنترل نسبی بیماریهای عفونی، کاهش مرگ و میر کودکان، تغییر ساختار سنی و جمعیت و افزایش امید به زندگی و همچنین با تاثیرپذیری از تحولات جهانی شاهد تغییرات گسترده‌ای در سبک زندگی و به تبع آن سیمای علل بیماری و مرگ و میر مردم کشور و استان هستیم. شایع‌ترین علت مرگ بعد از بیماریهای قلبی- عروقی و همچنین بیشترین بار بیماری در کشورمان مربوط به سوانح، حوادث و بلایای طبیعی است. به همین دلیل ساختار تشکیلاتی بخشهای مختلف نظام سلامت نیاز به بازنگری خواهد داشت. اکنون توجه به جایگاه کارشناسان سوانح و حوادث ضرورتی اجتناب ناپذیر دارد و راه‌اندازی مراکز مقابله با حوادث و گروه مدیریت و کاهش خطر بلایا و حوادث نیز در راستای اولویت‌های کنونی نظام سلامت جایگاه خاص خود را خواهد داشت.

به این دلیل ضرورت دارد تا نظام سلامت به طور مداوم برای پاسخ به این حوادث کاملا آماده باشد وبه آنها پاسخ به موقع وموثر بدهد. علاوه برآن ، تجربیات ملی وبین المللی براهمیت نقش پیشگیری و کاهش خطر بلایا تاکید ویژه دارند.

با عنایت به مطالب فوق ، مراکز بهداشتی درمانی بطور قطع دارای مناسب ترین و مرتبط ترین موقعیت برای تبلور این امر مهم است و به منظور تحقق این هدف واحد مدیریت وکاهش خطر بلایا در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به منظور شناخت وضعیت موجود نظام سلامت در قالب آمادگی، ارزیابی آسیب‌پذیری غیر ساز‌ه‌ای و ارزیابی آسیب پذیری سازه ای در برابر حوادث طبیعی از جمله سیل و زمین لرزه و با ماموریت :" مدیریت آمادگی وپاسخ به مخاطرات طبیعی وانسان ساخت وکاهش خطر ناشی از آنها در جامعه ومنابع وتسهیلات بهداشتی". تشکیل گردید.

اهداف مدیریت و کاهش خطر بلایا در نظام سلامت، مشخص کردن چالشها و نقاط قوت و فرصت‌ها، راهبردهای پیشنهادی در راستای نیل به اهداف منشور سال 1404 و توانمندسازی مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی است.

 

شرح وظایف و خدمات مدیریت خطر بلایا و حوادث :

ü ارزیابی و آموزش خانوارها در برابر بلایا ((DART

ü ارزیابی ایمنی سازه ای، غیرسازه ای و عملکردی در واحدهای بهداشتی ((SARA

ü ثبت نظام داده های مراقبت بلایا ((DSS

ü کاهش آسیب پذیری سازه ای و غیر سازه ای در واحدهای بهداشتی ((SNS

ü تدوین و اجرای برنامه آمادگی در برابر بلایا در نظام بهداشتی ((EOP

فرایندها :

فلوچارت برنامه های مدیریت خطر بلایا و حوادث pdf

فلوچارت نظام مراقبت بلایا pdf

فلوچارت کاهش آسیب پذیری pdf

فلوچارت ارزیابی وآموزش آمادگی خانوار در برابر بلایا pdf

فلوچارت اجرای برنامه ارزیابی ایمنی و خطر بلایا در مراکز بهداشتی pdf

سامانه فرماندهی حادثه Ics

 

مجموعهای اصولی متشکل از افراد متخصص و سازمانهای مربوطه است که برای فرماندهی، کنترل و هماهنگی در پاسخ به شرایط اضطراری استفاده میشود. تعریف جامعتر ICS ، شامل مجموعهای از کارکنان، سیاستها، فرایندها، تأسیسات و تجهیزات میباشد که در یک ساختار مشترک سازمان یافته، گردآوری شدهاند و برای بهبود پاسخ به عملیات اضطراری از تمامی نوعها و پیچیدگیها، طراحی شدهاند.

تاریخچه ایجاد سامانه فرماندهی حادثه

 

مستندات :

کارگاههای آموزشی ( کارگاه آموزشی دارت 14/6/98)

تمرین و مانور( تمرین سیل 3/10/98 ) ( فراخوان پرسنل (1/10/98) مانور زلزله (5/10/98)

کمیته ها و جلسات ( دومین کمیته 18/2/98) ( سومین کمیته 31/6/98) چهارمین کمیته ( 12/10/98)

تاریخ به روز رسانی:
1399/04/11
تعداد بازدید:
991
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal