دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند
۱۴۰۱ شنبه ۴ تير
افتتاح فاز چهارم طرح « یک نفس همدلی» در خراسان جنوبی در راستای اجرای برنامه های هفته سلامت
به مناسبت  هفته سلامت و در راستای مقابله با کرونا و ترویج فرهنگ استفاده از ماسک و رعایت دستورالعملهای بهداشتی ، مراسم افتتاحیه فازچهارم طرح "یک نفس همدلی" روز گذشته در محل مجمع خیرین سلامت استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه، مشاور رئیس دانشگاه در امور مشارکتهای اجتماعی ضمن تبریک هفته سلامت بیان نمود:  پویش یک نفس همدلی، از ابتدای سال گذشته آغاز شده که تا کنون بیش از 500 هزار اقلام بهداشتی از قبیل ماسک و ماده ضد عفونی در بیش از 120 نقطه شهری و روستایی و در بین اقشار آسیب پذیر و محروم استان توزیع گردیده است .
مهندس سید محمود حسینی با بیان اینکه طرح یک نفس همدلی با همکاری سازمان های مردم نهاد و خانه های مشارکت مردم در سلامت در حال اجراست و  تا کنون بیش از 150 نیروی داوطلب مردمی در این امر مشارکت نموده اند، عنوان کرد: لازم به ذکر است همگام با توزیع اقلام بهداشتی در طرح یک نفس همدلی با نظارت ، تسهیلگری و برنامه ریزی  امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه اقدامات دیگری از قبیل آموزش ،تولید و توزیع محتواهای آموزشی و  تهیه بسته های بهداشتی و معیشتی  و....  بطور مستمرصورت میگیرد که امید واریم گام مهمی در جهت ارتقای سلامت افراد جامعه برداریم .
مدیرعامل مجمع خیرین سلامت استان افزود : در طی دو سال گذشته و در بحران کرونا مجمع خیرین سلامت در سطح استان حدود 50-60 پروژه از قبیل مراکز خدمات جامع سلامت ،پایگاه اورژانس ،خانه های بهداشت ،تجهیزات بیمارستانها و.....در استان اجرا شده است .
وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: خوشبختانه امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه با تعامل و همکاری سازمانهای مردم نهاد فعال ، خیرین سلامت استان و همکاری دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری و سایر دستگاههای اجرایی و بالاخص مشارکت مردم برنامه هایی از قبیل طرح یک نفس همدلی ، پویش ناجی هم باشیم ، برنامه های مرتبط با مناسبتهای بهداشتی سال از قبیل هفته پیشگیری از ایدز ،مبارزه با مواد مخدر و...برنامه شهر و روستای بدون دخانیات ،هفته داوطلبین سلامت ، برنامه های هفته سلامت ،جشنواره مشارکت اجتماعی سلامت ، رتبه بندی ،بازدید و تقدیر از سمنها،فعال سازی خانه های مشارکت شهرستانها و استان با استفاده از ظرفیت سمنها ، راه اندازی خیریه های بیمارستانی سطح استان و.... را اجرا وبه خوبی هدایت می کند که انتظار داریم مطابق روز شمار هفته سلامت با همکاری و تعامل مطلوب بین مردم ،مسئولین و سمنها شاهد ارتقای شاخصهای سلامت در استان باشیم .  
دکتر حسین دهقانی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی دانشگاه نیز ضمن تبریک هفته سلامت و خیرمقدم به مدعوین محترم از اقدامات ارزشمند خیرین و سمنها در حوزه سلامت تشکر و قدردانی نمود.
در ادامه دکتر محمد رضا رییسون سرپرست معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ضمن قدردانی از همکاری سمنها و تشکلهای خیرین سلامت بیان نمود : در تمام دنیا بدلیل اینکه موضوعات درمان و سلامت هزینه های بالایی به اقتصاد کشورها وارد میکند به بحث سلامت توجه ویژه ای شده است و نبود خیرین و سازمانهای مردم نهاد و مشارکت مردم حتی نظام های اول دنیا را نیز به زانو در می آورد . در طول سال گذشته گروههای جهادی و خیرین سلامت کمک شایانی به دانشگاه نموده اند که جای بسی تشکر و قدردانی دارد .  
مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری  نیز در آیین افتتاحیه  فاز چهارم طرح یک نفس همدلی خاطر نشان: کرونا  به عنوان یک تهدید محسوب می شود و در این بحران هرکسی  به میزان توفیقی که خداوند عنایت کرد ازسهم خودش بهره برداری کرده  است و باید از همین تجربیات ارزشمند الگوبرداری کنیم .  
نخعی افزود :سمنها به عنوان یک سرمایه اجتماعی محسوب میشوند و همیشه  می بایست برای دفع خطر احتمالی به اندازه سهم خودشان مطالبه گری کنند . دراستان باید ظرفیت سازی مناسب شکل گرفته و از این فرصتها استفاده کرده و الگوههای موفق را انتقال داد و در ادامه از تعامل و همکاری مطلوب بین سمنها ،خیرین سلامت و دانشگاه قدردانی نمود.
سید مصطفی حسینی نماینده سازمانهای مردم نهادو رییس خانه مشارکت استان  ضمن ارایه گزارش اقدامات سمنها در بحران کرونا و طرح یک نفس همدلی  بیان نمود :در ادامه طرح یک نفس همدلی در استان وبا حمایت سازمانهای دولتی بالاخص دفتر امور اجتماعی استانداری و اداره ورزش و جوانان استان  مطابق بانک اطلاعات مورد تایید دانشگاه علوم پزشکی و نظارت و حمایتهای بی دریغ دانشگاه توانستیم این طرح را کاملا درمجموعه دانشگاه علوم پزشکی اجرا کنیم
 وی افزود همگام با اجرای طرح یک نفس همدلی و توزیع اقلام بهداشتی برنامه های دیگری از قبیل تهیه ، توزیع و انتشار محتواهای آموزشی استاندارد در زمینه نحوه مقابله با بیماری کرونا بصورت مجازی وغیر مجازی  ،برگزاری کارگاههای آموزشی ویژه مراقبین سلامت مدارس و سفیران سلامت دانش آموزی ، اجرای برنامه های انگیزشی و با نشاط محلی در استان و شهرستان ها ،آموزش گروههای سنی و جنسی مختلف استان شامل : کودکان ، نوجوانان، میانسالان و سالمندان در نظر گرفته شده و در حال اجراست و به دنبال افزایش آگاهی و نشاط اجتماعی در راستای کمک به اقشار آسیب پذیر مناطق محروم استان هستیم .
در پایان مراسم از سازمانهای مردم نهاد فعال استان دراجرای طرح یک نفس همدلی و برنامه های امور مشارکتهای اجتماعی با اهدای لوح تقدیر قدردانی گردید .
*گفتنی است طرح ملی "یک نفس همدلی "با هدف توزیع ماسک و توانمند سازی مردم در موضوعات سلامتی در بحران کرونا در فروردین ماه سال گذشته فقط یک نوبت به صورت ملی آغازو سپس با همکاری سازمانهای مردم نهاد استان و امور مشارکتهای اجتماعی دانشگاه به صورت استانی در سه فاز دیگر(اردیبهشت و شهریور ماه1400 و اردیبهشت ماه 1401 )  با  هدف حمایت از اقشار آسیب پذیر در حاشیه شهرها و مناطق کم برخوردار استان برگزار گردید.
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
638
تاریخ:
1401/02/20
Powered by DorsaPortal