واحد مديريت كاهش خطر بلايا و پدافند غير عامل


 ghobadi
  نام و نام خانوادگي   رحيمه قبادي محبي
  مدرك  كارشناسي ارشد آموزش پرستاري
پست الكترونيك  R.ghobadi@bums.ac.ir
تلفن مستقيم
 32726503
 تلفن داخلي
7031
 مسئول واحد
  فرايندها

 از 42 مورد حوادث طبيعي شناخته شده در جهان 31 مورد آن در ايران اتفاق افتاده است. به ‌طور كلي ايران جزء 10 كشور بلاخيز جهان است و 90 درصد جمعيت آن در معرض خطرات ناشي از زلزله و سيل وسيع قرار دارند.
 به عبارت ديگر ايران در آسيا چهارمين كشور و در دنيا مقام ششم را از نظر وقوع حوادث طبيعي دارد و آسيب‌پذيري ايران در برابر زلزله 1000 برابر امريكا و 100 برابر ژاپن است.
سازمان ملل در سال 2009 در زمينه كاهش خطر بلايا (GAR-2009) سطح خطر ايران در خصوص مخاطرات طبيعي را 8 از 10 برآورد كرده است و به طور متوسط در سال بين 3 تا 4 هزار نفر در ايران به دليل مخاطرات طبيعي جان خود را از دست مي‌دهند.
مخاطرات طبيعي مي‌توانند از جنبه‌هاي مختلف به نظام سلامت آسيب وارد كنند. آسيب‌هاي فيزيكي و رواني به جمعيت تحت پوشش و كاركنان، تخريب تجهيزات و تسهيلات و اختلال در عملكرد و ارائه خدمت، جزء اين آسيب‌ها هستند. بايد بدانيم در بسياري از وقايع علي‌رغم عدم آسيب‌هاي فيزيكي، اختلال عملكرد تسهيلات بهداشتي درماني است كه براي سيستم مشكل ساز مي‌شود.
در مقطع كنوني با توسعه تكنولوژي، افزايش شهرنشيني، كنترل نسبي بيماريهاي عفوني، كاهش مرگ و مير كودكان، تغيير ساختار سني و جمعيت و افزايش اميد به زندگي و همچنين با تاثيرپذيري از تحولات جهاني شاهد تغييرات گسترده‌اي در سبك زندگي و به تبع آن سيماي علل بيماري و مرگ و مير مردم كشور و استان هستيم. شايع‌ترين علت مرگ بعد از بيماريهاي قلبي- عروقي و همچنين بيشترين بار بيماري در كشورمان مربوط به سوانح، حوادث و بلاياي طبيعي است. به همين دليل ساختار تشكيلاتي بخشهاي مختلف نظام سلامت نياز به بازنگري خواهد داشت. اكنون توجه به جايگاه كارشناسان سوانح و حوادث ضرورتي اجتناب ناپذير دارد و راه‌اندازي مراكز مقابله با حوادث و گروه مديريت و كاهش خطر بلايا و حوادث نيز در راستاي اولويت‌هاي كنوني نظام سلامت جايگاه خاص خود را خواهد داشت.به اين دليل ضرورت دارد تا نظام سلامت به طور مداوم براي پاسخ به اين حوادث كاملا آماده باشد وبه آنها پاسخ به موقع وموثر بدهد. علاوه برآن ، تجربيات ملي وبين المللي براهميت نقش پيشگيري و كاهش خطر بلايا تاكيد ويژه دارند.
 با عنايت به مطالب فوق ، مراكز بهداشتي درماني بطور قطع داراي مناسب ترين و مرتبط ترين موقعيت براي تبلور اين امر مهم است و به منظور تحقق اين هدف واحد مديريت وكاهش خطر بلايا در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و به تبع آن درمركز بهداشت بيرجند به منظور شناخت وضعيت موجود نظام سلامت در قالب آمادگي، ارزيابي آسيب‌پذيري غير ساز‌ه‌اي و ارزيابي آسيب پذيري سازه اي در برابر حوادث طبيعي از جمله سيل و زمين لرزه و با ماموريت :" مديريت آمادگي وپاسخ به مخاطرات طبيعي وانسان ساخت وكاهش خطر ناشي از آنها در جامعه ومنابع وتسهيلات بهداشتي". تشكيل گرديد.
اهم فعاليت ها
-
ارزيابي خطر بلايا در ابعاد سازه اي، غيرسازه اي و عملكردي در واحدهاي بهداشتي _ SARA
- تدوين و اجراي برنامه آمادگي در برابر بلايا در نظام بهداشتي _EOP
- ثبت نظام داده هاي مراقبت بلايا _DSS
- آموزش خانوارها در برابر بلايا_DART
- كاهش آسيب پذيري سازه اي و غير سازه اي در واحدهاي بهداشتي _SNS
- تمرين و مانورهاي توانمندسازي كاركنان بهداشتي در برابر بلايا

Up
تاریخ به روز رسانی:
1397/04/16
تعداد بازدید:
1881
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal