EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
هفته مبارزه با موادمخدر
تاریخ به روزرسانی: 1397/04/09

(26 ژوئن) ؛ روز جهاني مبارزه با مواد مخدر

اعتياد به مواد مخدر يكى از مهمترين مشكلات اجتماعي، اقتصادى و بهداشتى است كه عوارض ناشى از آن تهديدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب ركود اجتماعى در زمينه‌‏هاى مختلف مى‌گـــــردد. اعتياد بعنوان يك آسيب اجتماعي، هيچ گاه بطور كامل ريشه‌كن نخواهد شد، اما با تدبير و تلاش حداقل مي‏توان آنرا به كنترل درآورد.

مقدمه

معضل اعتياد به مواد مخدر، بلاي خانمان سوزي است كه جوامع بشري را در چنگال مرگ آور خويش گرفتار ساخته است. اين اختاپوس هراس آور، قدرت انديشه، نوآوري، پشتكار، كوشش و سازندگي را در انسان ها به ويژه نسل جوان جامعه از بين مي برد و بنيان خانوادگي و اعتقاد ديني آنان را به نابودي مي كشاند.

امروزه كم تر كشوري را در جهان مي توان يافت كه پديده مواد مخدر و اعتياد، مهم ترين دغدغه يا يكي از مهم ترين مشكلات اجتماعي اش نباشد. هر ساله، مبالغ هنگفتي براي مبارزه با معضل اعتياد و مواد مخدر هزينه مي شود، ولي هم چنان رقم باندهاي قاچاق مواد مخدر و شمار معتادان رو به افزايش است.

نامگذاري روز جهاني مبارزه با مواد مخدر

26 ژوئن برابر با 5 تير روز جهاني مبارزه با مواد مخدر است. كنفرانس بين‌المللي مبارزه با اعتياد و قاچاق مواد مخدر از تاريخ 17 تا 26 ژوئن 1987 در شهر وين به منظور ابراز عزم سياسي ملت‌ها در امر مبارزه با پديده خانمان‌سوز و شوم مواد مخدر تشكيل شد و در آن سندي با عنوان C.M.O به تصويب كشورهاي شركت‌كننده رسيد.

اين سند خط مشي همه‌جانبه اقدامات در امر كنترل مواد مخدر را از سوي كشورهاي شركت‌كننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بين‌المللي در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال كنند. در اين كنفرانس سندي در 4 فصل تنظيم شد كه بيش از 35 مورد اقدام عملي را همچون ارزيابي ميزان مصرف، پيشگيري از طريق آموزش، نقش رسانه‌ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ريشه‌كني مزارع غيرمجاز خشخاش، نابودي شبكه‌هاي عمده قاچاق مواد مخدر، همكاري‌هاي حقوقي كشورها و غيره را در خود جاي داده است.
اين سند در 26 ژوئن مصادف با 5 تيرماه به اتفاق آراء مورد تأييد و تصويب كشورهاي شركت‌كننده قرارگرفت و سالروز تصويب اين سند به نام روز جهاني مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

سابقه مواد مخدر در جهان
بر اساس برخي اسناد موجود ، سابقه آشنايي بشر با مواد مخدر حدود 4000 سال پيش از ميلاد برآورد شده است. « پلين » دانشمند رومي قرن اوّل ميلادي ، اولين كسي است كه شيره غليظ خشخاش را به نام اپيوم عرضه كرد. " اپيوم " از ريشه " اٌپوس "  "OPOS " به معني شيره  است كه از كلمه " اهي پي نا " " AHIPENA " از زبان سانسكريت گرفته شده و بنا  به تلفظهاي ديگر " اٌفيون " يا " هپيون " خوانده مي شود.

 تاريخچه مواد مخدر در ايران
دٌوّل استكباري و در رأس آنها انگليس ، همزمان با رسوخ در اركان ،مواد مخدر را رواج دادند كه حتي برخي از شاهان صفوي نيز به آن روي آورده  و معتاد شدند. با شروع حكومت قاجار بر مبناي سياست انگليس كه خواهان تضعيف همسايگان هندوستان بود ، ترياك كشي چنان در ايران رواج يافت كه حتي تصوير " ناصرالدين شاه " را همانند نقش سكه بر حقه هاي وافور منقوش ساختند و بدينسان به آن رسميت بخشيدند و در همين ايام نيز كشت  خشخاش را ترويج كردند و براي اولين بار در " ماهان ِ كرمان " مرغوب ترين نوع اين محصول را كاشتند.

 ناصرالدين شاه قاجار در حال قليان كشيدن در شكارگاه

 در زمان حكومت سلسله پهلوي ، سطح زير كشت تا ميزان 33000 هكتار افزايش يافت و علاوه بر ترياكهاي سناتوري كه اسباب عيش طبقه اشراف و ثروتمندان ، وكلا و نمايندگان مجلس ، درباريان و خوانين بود ، براي اولين بار مرزهاي كشور به روي هروئين گشوده شد و از حدود سال 1340 جوانان اين مرز و بوم در معرض يكي از مهمترين توطئه هاي قدرتمندان ( مواد مخدر ) قرار گرفتند و ايران كه در مسير ترانزيت مواد مخدر آسيا به اروپا قرار دارد ، بزرگترين لطمه ها را متحمل شد.استكبار جهاني كه  شكست عظيمي را از انقلاب اسلامي متحمل شده بود جهت غوطه ور كردن جوانان كشور در دام اعتياد ، با توطئه اي حساب شده توزيع مواد مخدر را در ايران افزايش داد.

پيشينه مبارزه با قاچاق مواد مخدر در ايران
مبارزه با قاچاق مواد مخدر با رهنمودهاي امام خميني رحمةالله و با همّت جوانان مسلمان در قالب كميته هاي انقلاب اسلامي آغاز شد. اين مبارزه ، با تشكيل ستاد مبارزه با مواد مخدر در سال 1367 و تصويب قانون جديد مبارزه با مواد مخدر ، مصوبه مجمع تشخيص مصلحت نظام در تاريخ 19/5/68 به تدريج شكل سازمان يافته به خود گرفت و با ادغام نيروهاي انتظامي موج فزاينده اي به خود گرفته است و ستاد مبارزه با مواد مخدر كه رياست آن را رئيس جمهور بر عهده دارد ، هماهنگي لازم را در زمينه ادامه اين مبارزه انجام مي دهد.

  

منابع :

tebyan.net

hamshahrionline.ir

hawzah.net

 

تعداد بازدید: 95
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

آدرس مركز: بيرجند-خيابان غفاري- بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي رازي- طبقه همكف- درمانگاه قلب-مركز تحقيقات بيماريهاي قلب و عروق

تلفن: 31626460-31626459       فاكس : 05632234717      E-mail :cvdrc.birjand@gmail.com  ,  cvdrc.birjand@bums.ac.ir

 
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal