EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۸ خرداد
هفته جهاني سلامت مردان
تاریخ به روزرسانی: 1397/03/29

24 تا 31 خرداد (13 تا 19 ژوئن) هفته جهاني سلامت مردان نامگذاري شده است.
به گفته پزشكان، افراد از 50 سالگي در معرض خطر بيماري‌هاي قلبي قرار مي‌گيرند ولي مردان 10 سال زودتر به بيماري‌هاي قلبي دچارمي‌شوند و اين به آن معني است كه بايد از 40 سالگي مراقب عوامل پرخطر باشند. همين مساله اهميت سلامتي مردان و اختصاص هفته اي به اين مناسبت را نشان مي دهد.

مردان با زنان تفاوت هاي اساسي دارند ازجمله در نيازهاي تغذيه اي زنان به مواد مغذي خاصي در طول دوران بارداري و شيردهي نياز دارند در حالي كه مردان براي حفظ توده استخواني، عضلاني و پيشگيري از سرطان پروستات به موادمغذي ديگري نيازمند هستند. بسياري از مردان به نيازهاي غذايي خود توجه چنداني نشان نمي دهند و از بهترين موادغذايي كه سلامت آن ها را تضمين مي كند غفلت مي ورزند.

انجام آزمايش درست در زمان مناسب يكي از مهمترين كارهايي است كه يك مرد مي تواند براي سلامت خود انجام دهد. انجام آزمايش باعث تشخيص زودهنگام بيماري مي شود، قبل از اينكه حتي علائم ظاهر شوند، پس درمان ساده تر مي شود.

آزمايش مي تواند منجر به تشخيص زودهنگام اين بيماري شود، گاهي حتي قبل از گسترش پيدا كردن علائم با تشخيص زودهنگام درمان ها بيشترين تاثير را مي گذارند. با تشخيص زودهنگام، سرطان روده را مي توان در نطفه خفه كرد. تشخيص زودهنگام ديابت مي تواند ازعوارضي همچون نابينايي و ناتواني جنسي جلوگيري كند. آزمايش هايي كه نياز داريد بر اساس سن و شاخص هاي خطر تعيين مي شود.

اصلاح عادات غذايي و اهميت دادن به نوع تغذيه از جمله عواملي است كه در پيشگيري از ابتلا مردان به ناراحتي ها و بيماري هاي خطرناك، نقش حياتي ايفا مي كند.

بسياري از راهكار هاي كوچك وآسان وجود دارد كه مي تواند در حفظ و يا به دست آوردن سلامتي در مردان موثر باشد كه در اينجا به آن اشاره ي كوتاهي مي‌كنيم.
برنامه غذايي سالم
اگر جز گروهي از مردان هستيد كه سيگار مصرف مي‌كنيد بدانيد كه خود لحظه به لحظه سلامتيتان را آتش مي‌زنيد، سرطان ريه يكي ديگر از دلايل مرگ و مير در ميان مردان است و سيگار كشيدن احتمال ابتلا به آن را بالا مي‌برد. با كاهش و حذف سيگار بسياري از مشكلات ريه وقلبي كه در بين مردان شايع تراست، كم ميشود. توصيه ميشود براي حفاظت از قلب و ريه حتي در معرض دود سيگار ديگران هم قرار نگيريد. در معرض دود سيگار قرار گرفتن يكي ازآسيب هايي است كه مردان را تهديد ميكند،هميشه دوستان وهمكاراني وجود دارند كه مصرف كننده ي سيگار هستند و معاشرت با اين گروه سلامت مرداني كه خود مصرف كننده نيستند را تهديد مي‌كند.دومين نكته ي سلامتي برنامه غذايي سالم است. يك برنامه ي غذايي سالم، زندگي سالمي را به دنبال خواهد داشت. رژيمي بايد انتخاب شود كه سرشار از ميوه وسبزي جات و هم چنين غني از فيبر باشد. رژيم سرشار از فيبر بسياري از مشكلات گوارشي شايع مردان را مانند «يبوست» از بين ميبرد.همچنين به واسطه ي شيوع فشار خون بالا در مردان توجه ويژه به مصرف نمك بسيار مهم است. بايد عادت هاي مضر غذايي اصلاح گردد مانند حذف نمكدان از سفره ها و يا رعايت رژيمي با حداقل مصرف نمك. مصرف الكل هم براي كساني كه دچار فشار خون بالا هستند خطر بالايي را ايجاد ميكند.
برنامه مستمر ورزش
خطر بعدي اي كه سلامت تعداد زيادي از مردان جامعه‌ي ما را تهديد مي‌كند چاقي است. رژيم غذايي نا مناسب و هم چنين نداشتن تحرك كافي يكي از دلايل ايجاد آن است .چاقي زمينه ساز بسياري از بيماري هاي ديگر مثل ديابت خواهد شد. گنجاندن يك برنامه مستمر ورزش ميتواند جلوي بسياري از بيماري ها از جمله چاقي را بگيرد. متاسفانه نداشتن برنامه ي ورزشي منظم در بين همه ي گروه هاي جامعه ديده ميشود ودر اين مورد فرهنگ سازي ميتواند كمك شاياني كند. بسياري از اختلالات جسمي دلايل مشتركي دارند كه با از بين بردن اين دلايل هم مي‌توان اختلالي را درمان كرد وهم باعث پيشگيري از اختلال ديگري شد.
« مطالعه ي 16 ساله اي بر روي 43 هزار مرد 40 تا 75 ساله صورت گرفته و در مجله «سير كيوليشن» منتشر شده است.در اين مطالعه تاثير چند رفتار بهداشتي سالم روي سلامتي افراد ، بررسي شد. به طور جزيي تر اين رفتارها شامل: انجام حركات ورزشي حداقل به مدت 30 دقيقه در روز، عدم مصرف نوشيدني ها الكلي، مصرف ميوه ها و سبزيجات،غلات، آجيل و خشكبار، حبوبات، مرغ و ماهي، كاهش مصرف چربي هاي اشباع شده و مصرف مولتي ويتامين‌ها حداقل به مدت 5 سال است.از ميان تمام مردان شركت كننده ، دو هزارو183 نفر در طول مدت مطالعه، دچار حمله قلبي يا يك بيماري قلبي – عروقي كشنده شده بودند. نتايج اين بررسي ها نشان داد: مرداني كه اين چند مورد را رعايت مي كردند 87 درصد كمتر از سايرين به بيماري هاي قلبي مبتلا شده بودند.اين محققان همچنين دريافتند كه اگر تمام مردان شركت كننده در اين تحقيق رفتارهاي توصيه شده را به طرز درستي انجام دهند، مي توانند تا 62 درصد از بروز بيماري هاي عروقي جلوگيري كنند. به علاوه اين تحقيقات نشان داد كه در مرداني كه داروهاي فشار خون و كلسترول بالا را مصرف مي كنند، در صورت رعايت اين عوامل، ابتلا به مشكلات عروقي به ميزان 57 درصد كاهش پيدا مي كند.» (دنياي سلامت)
حوادث راهنمايي ورانندگي
خطر ديگري كه مردان را بيشتر تهديد ميكند حوادث راهنمايي ورانندگي است. رعايت قانون و مقرارات مانند بستن كمربند ايمني وياحفظ سرعت مجاز ويا استفاده از كلاه ايمني در موتور سيكلت ميتواند، جلوي بسياري از خطرات جاني را در اين بين بگيرد.مسئله ي ديگري هم كه اشاره به آن خالي از لطف نيست توجه به سلامت رواني افراد است هر فردي بسيار سريع تر و بهتر متوجه ي حالات روحي و رواني آسيب زاي خود ميشود و اگر با ديدن هر گونه اختلالي به سمت درمان وحل اين مشكل برود، زندگي سالم تر و با كيفيت تري را تجربه خواهد كرد. به مردان توصيه مي‌شود سلامت روان خود را دريابند.
هر فردي موظف است كه از سلامتي خود به بهترين نحو مراقبت كند متاسفانه اين مراقبت ها در مردان كمتر ديده مي‌شود به طور مثال همه از معايب نور مستقيم خورشيد خبر دارند ولي كمتر مردي را مي‌توان يافت كه قبل از اينكه در معرض تابش نور مستقيم خورشيد قرار بگيرد كرم ضد آفتاب بزند. بسياري از اين سهل انگاري ها در بين مردان به واسطه ي فرهنگي است كه در آن رشد كرده اند.و حتي بسياري از اين مراقبت هاي فردي براي مردان جنبه شوخي دارد، غافل از اينكه تاثيرات آنها امكان دارد كه مسير زندگي را عوض كند.عادتي كه جامعه ي ما وبالطبع مردان ما به آن نياز دارند بررسي سلامتي وآزمايش هاي دوره اي است، بسياري از بيماري ها اگر سريع تر تشخيص داده شوند احتمال موفقيت در درمان آنها بيشتر است. به دنبال مردان سالم، جامعه اي سالم تر خواهيم داشت جامعه اي كه در آن زندگي، فرصت بي نظيري است كه هديه شده است.
تعداد بازدید: 496
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

آدرس مركز: بيرجند-خيابان غفاري- بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي رازي- طبقه همكف- درمانگاه قلب-مركز تحقيقات بيماريهاي قلب و عروق

تلفن: 31626460-31626459       فاكس : 05632234717      E-mail :cvdrc.birjand@gmail.com  ,  cvdrc.birjand@bums.ac.ir

 
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal