EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۹ سه شنبه ۴ آذر
پاسداشت روز دانشجو
تاریخ به روزرسانی: 1394/09/16

 

پاسداشت روز دانشجو

 

انقلاب اسلامي ايران سرآغاز تحولي نو در عرصه دانش و دانش اندوزي است و روز دانشجو نماد دانش و عزت بخشيدن به آرمان هاي بلند انقلاب و روز ارج نهادن به دانشجو و نمايش قدرت علمي دانشجويان و فتح قله هاي بلند علم و معنويت است.

بعد از كودتاي 28 مرداد 1332، رژيم وابسته پهلوي كه توانسته بود با كمك اربابان آمريكايي بر اريكه قدرت باز گردد، درصدد برآمد تا پايه هاي حكومت خود را تثبيت كند، اما غافل از اينكه مقاومت مردم بطور كامل از بين نرفته و ايران در اولين فرصت خشم و انزجار خويش را نشان خواهد داد.

نيكسون معاون رئيس جمهور آمريكا در سال 1332، راهي ايران گرديد. در حقيقت او مي آمد تا نتيجه سرمايه گذاري بيست و يك ميليون دلاري را كه سازمان جاسوسي آمريكا، سيا، در راه كودتا و سرنگوني دولت مصدق هزينه كرده بود، از نزديك مشاهده كند. ملت در حال افسردگي و از نفاق و تفرقه اي كه استبداد توانسته بود در ميان او ايجاد كند، ناراحت بود.

رهبري نهضت مقاومت، قصد رساندن صداي اعتراض مردم را به گوش جهانيان داشت و تلاش لندن و واشنگتن را كه مي خواست با مشروع جلوه دادن رژيم كودتا، امتيازات مورد نظر خود را در محيط آرام بدست آورد، خنثي كند. اجراي اين برنامه به عهده كميته هماهنگي دانشگاه تهران واگذار شده بود.

تظاهرات دانشجويان دانشگاه تهران، به عنوان اعتراض به ورود دنيس رايت، كاردار جديد سفارت انگليس در ايران، از روز 14 آذر 1332، آغاز گرديد. دانشجويان دانشكده هاي حقوق و علوم سياسي، علوم دندان پزشكي، فني، پزشكي، داروسازي در دانشكده هاي خود تظاهرات پرشوري عليه رژيم كودتا برپا كردند. رژيم پهلوي كه به خوبي از خشم ملت و خصوصاً دانشجويان نسبت به خود و اربابان آمريكا از پيش آگاه بود، با تمام قوا متوجه دانشگاه شد.

روز 15 آذر تظاهرات به خارج از دانشگاه كشيده شد و مأموران انتظامي، در زد و خورد با دانشجويان، شماري را مجروح و گروهي را دستگير و زنداني كردند. صبح روز 16 آذر 1332، گارد تا دندان مسلح رژيم پهلوي براي اولين بار وارد صحن دانشگاه شد تا فرياد مخالفان را در گلو خفه كند.

در يكي از كلاسهاي درس دانشكده فني، چند تن از دانشجويان در اعتراض به حضور ماموران گارد رژيم شاه در صحن دانشگاه، آنها را به مسخره مي گيرند و همين بهانه كافي بود تا وارد كلاس درس شوند و با ايجاد جو رعب و وحشت، محيط را براي بهره برداري و گرفتن زهر چشم دانشجويان آماده سازند. مأموران گارد با حمله به دانشجويان بي پناه سه تن از آنان را به شهادت مي رسانند.

حادثه 16 آذر 1332، بعنوان يك روز (مقاومت تاريخي) در تاريخ دانشگاه تهران ثبت شد. از آن پس، همه ساله به رغم كوشش رژيم و ساواك، دانشجويان دانشگاه تهران و ديگر دانشگاههاي سراسر ايران مراسم و تظاهراتي به ياد شهيدان آن روز برپا مي كردند.


شهيد چمران در ر ابطه با حادثه 16 آذر مي گويد:

وقايع آن روز چنان در نظرم مجسم است كه گويي همه را به چشم مي بينم، صداي رگبار مسلسل در گوشم طنين مي اندازد، سكوت موحش بعد از رگبار، بدنم را مي لرزاند، آه بلند و ناله جانگداز مجروحين را در ميان اين سكوت دردناك مي شنوم. دانشكده فني خون آلود را در آن روز و روزهاي بعد به راي العين مي بينم........

نيكسون معاون رئيس جمهور آمريكا به ايران مي آيد تا نتيجه بيست و يك ميليون دلار خرج كودتا را ببيند.

« خصوصيت بالقوه دانشجويان در اين است كه با تحرك گرايش، استنباط و فهم خود فضا را تغيير مي دهند

شرط اصلي در تضمين امروز و فرداي دانشجو ميزان برخورداري او از معنويات است. فارغ التحصيل دانشگاه ما بايد نسبت به كشور و ميهن خود وفادار و متعهد باشد. با رافت و عطوفت با انسان ها برخورد كند و تنها در انديشه پر كردن جيب خود نباشد و براي رسيدن به اين هدف، انس با خدا و چشيدن لذات ذكر و دعا و تضرع اجتناب ناپذير است و اين هديه بزرگ را تشكل ها و انجمن هاي اسلامي بايد به دانشجويان تقديم كنند

      انقلاب اسلامي ايران سرآغاز تحولي نو در عرصه دانش و دانش اندوزي است و روز دانشجو نماد دانش و عينيت بخشيدن به آرمان هاي بلند انقلاب و روز ارج نهادن به دانشجو و نمايش قدرت علمي دانشجويان و فتح قله هاي بلند علم و معنويت است.

از ديرباز دانشجويان همواره چراغ راه جامعه بودند و نشاني بر آزاد انديشي جامعه …. خواسته يا ناخواسته اكثريت نسل جوان ما تحصيلات دانشگاهي رو تجربه كرده اند و چراغ علم و دانش همواره در روزگار ما به دست دانشجويان توانگر افكار مردم خوبمان بوده است.

 رسالت دانشجو:

رسالت اصلي دانشگاه اسلامي، تربيت انسان است و هدف اساسي دانشجو، رسيدن به كمالات والاي انساني است. در فرع اين تربيت انساني، دانشجوي مسلمان دو وظيفه مهم ديگر بر عهده دارد: نخست اين كه كوشش كند تا به بالندگي علمي، آموزشي و پژوهشي برسد و جامعه دانشگاهي را سيراب كند و رسالت ديگر او هنگامي است كه وارد جامعه شده و با رويدادها و مناسبات اجتماعي و سياسي مواجه مي شود دانشجو بايد در قبال سرنوشت جامعه با كوله باري از تعهد و دانش، به نقادي و اصلاح بپردازد. گزاردن اين دو وظيفه، تامين آينده اي آباد براي خود و جامعه است. 

 فرهنگ دانشجو:

دانشجوي مسلمان بايد آيينه فرهنگ اسلام باشد و در پي تلاش، دقت، پيشرفت، شكوفايي، عدالت خواهي و نشاط؛ نه اين كه آيينه دل او زنگار بسته باشد. اين آيينه مكدر دانشجوي مسلمان نيست. فرهنگ دانشجوي ايراني، فرهنگ اسلام ناب محمّدي صلي الله عليه و آله وسلم است.

 

http://safashahr1psychology.blogfa.com/post/11

تعداد بازدید: 395
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 

آدرس مركز: بيرجند-خيابان غفاري- بيمارستان تخصصي و فوق تخصصي رازي- طبقه همكف- درمانگاه قلب-مركز تحقيقات بيماريهاي قلب و عروق

تلفن: 31626460-31626459       فاكس : 05632234717      E-mail :cvdrc.birjand@gmail.com  ,  cvdrc.birjand@bums.ac.ir

 
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal