پیرزن 95 ساله روستایی/الگویی برای مسئولیت پذیری اجتماعی در قبال پیشگیری از ابتلا به کرونا

این روزها با افزایش آمار مبتلایان و قربانیان ناشی از ویروس کرونا، مسئولین کشوری و استانی پیوسته به رعایت دستورالعمل های بهداشتی تاکید دارند اما آمارها و شواهد حاکی از بی تفاوتی مردم در سطح جامعه، نسبت به رعایت اصول بهداشتی به ویژه ماسک زدن می باشد.

 

با توجه به ویژگی خاص بحران کرونا از نظر شیوع، نداشتن واکسن و درمان برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، نقش تک تک افراد جامعه در مهار و کنترل آن بسیار مهم است. رعایت بهداشت فردی، استفاده از ماسک، عدم شرکت در تجمعات غیر ضروری، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و...مواردی از مسئولیت اجتماعی مردم در کنار وظایف دولت مردان در راستای مهار و کنترل کرونا می باشد.

مسئولیت اجتماعی مجموعه ای از اصول اخلاقی، برای حفظ منافع جامعه است که با مشارکت تک تک افراد جامعه محقق می شود. بدین منظور به دیدار پیرزن 95 ساله ساکن روستای بویک رفتیم که با وجود سن بالا و نداشتن سواد کافی، در زمینه پیشگیری از کرونا نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی حساسیت و دقت نظر بالایی داشت.

 

او از همان روزهای ابتدایی شیوع کرونا از ماسک استفاده می کند، با باز گذاشتن مداوم پنجره باعث تهویه مناسب هوا در منزل می شود، دست های خود را به صورت مداوم با آب صابون و یا محلول، ضد عفونی می کند، به وسیله ی عصای خود از نزدیک شدن افراد به خود ممانعت به عمل می آورد و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت می کند.

 وی با وجود داشتن 80 نوه، نتیجه، نبیره و ندیده در تعطیلات نوروزی آن ها را ملاقات نکرده و تنها با نگاه کردن به عکس های آن ها رفع دلتنگی می کند.

محمد رضا سبزه کار دانشجوی ترم 8 رشته پرستاری و نتیجه ی این پیرزن 95 ساله ساکن روستای بویک، داستان را این گونه برای ما شرح می دهد: از همان روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا در کشور با توجه به حساسیت این موضوع اطرافیان به ویژه مادر مادربزرگ خود را نسبت به اصول بهداشتی آگاه کردم. مادربزرگ در روزهای ابتدایی با پهن کردن یک تشک از نزدیک شدن افراد به خود جلوگیری می کرد حتی اگر کسی قصد نزدیک شدن داشت با عصای خود از این کار ممانعت به عمل می آورد همچنین با باز گذاشتن پنجره، باعث تهویه هوا در منزل می شد. همچنین مواد ضد عفونی کننده هم در کنارشان موجود است که اگر کسی به دیدارشان آمد محلی که نشسته بود را ضد عفونی کند.

 

همانطور که در این روایت متوجه شدیم این پیرزن با وجود سن بالا و نداشتن سواد کافی خیلی بیشتر از ما مردم که خود را افراد تحصیل کرده و آگاهی داریم بر رعایت نکات بهداشتی پایبند است .

چه خوب است که همگی ما اینگونه سلامتی خود و اطرافیانمان برایمان مهم باشد و با رعایت نکات بهداشتی بتوانیم هر چه سریع تر باعث از بین رفتن این ویروس منحوس شویم.

 
منبع:
وبدا-روابط عمومی دانشگاه
تعداد بازدید:
3619
تاریخ:
1399/04/18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:18
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند می باشد.      آخرین بروزرسانی:1399/05/12
Powered by DorsaPortal