دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بیرجند
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
پيشگيري از مسموميت با شوينده ها
مسموميت با شوينده ها متاسفانه به دليل عدم آگاهي مردم از نحوه كاربرد و استفاده از اين محصولات اتفاق مي افتد و همه ساله تعدادي از مردم دچار اين نوع مسموميت مي شود. به همين دليل توجه به موضوع مراقبت و پيشگيري از مسموميت با شوينده ها امري ضروري است كه بايد به برخي نكات مهم در اين راستا توجه جدي نمود.

به گزارش روابط عمومي معاونت غذا و دارو دانشگاه، مسموميت با شوينده ها در بزرگسالان كه بيشتر خانم هاي خانه دار هستند رخ مي دهد، مسموميتها اغلب به صورت استنشاقي و به دليل استفاده ازاين مواد در محيط هاي بسته اتفاق ميافتد.اين گروه به دليل مجاورت با بخارات مربوط به مواد شوينده دچار سوختگيهاي دستگاه تنفس فوقاني ميشوند كه بسته به نوع ماده و مدت زمان مجاورت ميتواند از يك سرفه ساده شروع شود و تا علايم تنگي راههاي هوايي ادامه داشته باشد كه در اين صورت فرد با علايمي شبيه به يك حمله حاد آسم به اورژانس مراجعه ميكند و علايم مربوط به نوع حاد آن شامل تنگي نفس شديد، خس خس سينه و حتي سيانوزه شدن و عدم اكسيژن رساني به بدن است.به طور عمده اين اتفاق در زمان مخلوط كردن دو ماده تميزكننده رخ ميدهد. برخي افراد براي اثربخشي بيشتر مواد شوينده، دو ماده مثلا وايتكس و جوهرنمك را با هم مخلوط ميكنند كه از تركيب آنها گاز كلر متصاعد ميشود.وقتي اين گاز با رطوبت داخل راههاي هوايي تماس پيدا ميكند، ايجاد اسيد كلريدريك ميكند كه يك اسيد قوي و سوزاننده است و مي تواند موجب سوختگي هاي شديد شود. همچنين تركيب هر دو ماده ي شوينده با هم به شدت نفي مي شود.

مواد شوينده و پاك كننده با تركيبات قليايي يا اسيدي ضعيف جزو مواد سوزاننده هستند و به طور كلي موارد اين نوع مسموميت در دو گروه اطفال و بزرگسالان و بيشتر در خانمهاي خانه دار ديده ميشود.در مورد اطفال معمولا اين مسموميت به دليل سهل انگاري والدين در نگهداري اين مواد در جاي مناسب اتفاق ميافتد و بيشتر به شكل خوراكي است، يعني كودك به دليل ناآگاهي، مواد شوينده را به صورت خوراكي مصرف ميكند. در اين موارد معمولا كودك دچار سوختگي هاي دستگاه گوارش خواهد شد كه از دهان و حلق شروع مي شود و ممكن است تا مري و معده نيز ادامه پيدا كند. ميزان و شدت اين سوختگيها به ميزان مصرف، نوع ماده شوينده و غلظت آن بستگي دارد، البته با كمي دقت مي توان از اين اتفاق پيشگيري كرد.

استفاده كنندگان از اين مواد بايد اين نكته را بدانند كه تماس مواد شوينده با پوست و چشم نيز ميتواند خطرناك باشد، بنابراين بايد هنگام كار از وسايل ايمني مثل ماسك، عينك كار و دستكش مخصوص استفاده كنند.

نكات طلايي براي پيشگيري از مسموميت:

1) در هنگام استفاده از فرآورده هاي شيمميايي حتما در نور كافي برچسب بسته بندي را مطالعه نموده سپس مصرف نماييد. استفاده از داروها و مواد شيميايي درتاريكي مي توانند خطرناك باشد.

2) در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده هاي شوينده و پاك كننده پنجره ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد.

3) از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك با فرآورده هاي سفيدكننده جدا خودداري كنيد. بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده مي باشد.

4) پس از مصرف مواد شوينده، سفيد كننده، جرم بر و لوله بازكن در محيط هاي دربسته و كوچك مانند دستشويي و حمام به هيچ عنوان در يك مكان توقف نكنيد چرا كه گازهاي توليد شده در اين محيط بدون تهويه مناسب، سمي مي باشد.

5) ضمن استفاده از مواد شيميايي حتما از وسايل محافظت كننده مانند دستكش بلند، كفش نفوذ ناپذير، لباس آستين بلند، شلوار بلند و جوراب استفاده نماييد.

نكات قابل توجه در كودكان:

درب كمدهايي كه در آن ها مواد شيميايي يا شويندهها نگهداري ميشود، هميشه بايد قفل باشد.مواد هيدروكربني مثل نفت به دليل شباهتي كه با آب دارد، چنانچه در منزل نگهداري شود ميتواند از عوامل زمينه ساز مسموميت در كودك باشد، پس موادي مثل بنزين، نفت و ضد يخ را نبايد در منزل نگهداري كرد.

هرگز مواد شوينده مثل سفيدكننده ها را از ظرف اصلي خودشان به ظروف ديگر مثل بطري هاي آب يا نوشابه منتقل نكنيد، زيرا ممكن كودكان است به جاي نوشيدني، آن را مصرف كنند.هنگام كار با مواد شيميايي و شوينده ها نبايد از كودكان غافل شد و آنها را بايد همواره تحت نظر داشت.گاهي با بررسي وسايل اتاق كودك ميتوان جلوي بروز مسموميت كودك را گرفت، زيرا برخي از كودكان داروها و برخي مواد سمي را در اتاقشان مخفي ميكنند.

منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
869
تاریخ:
1398/05/26
Powered by DorsaPortal