EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۱ خرداد
معرفی امور بانوان کمیته ها و شوراها كارگاه ها و جلسات خدمات الکترونیک
برنامه پنج ساله امور بانوان
تاریخ به روزرسانی: 1398/03/01

 

 
مقدمه:
 

طبق اصل بيست و يكم قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران، دولت موظف به تضمين حقوق زنان در تمام جهات با رعايت موازين اسلامي بوده و بايد در جهت ايجاد زمينه هاي مساعد براي رشد شخصيت زن و احياي حقوق مادي و معنوي وي اقدام نمايد .
زنان به عنوان نيمي از جمعيت كشور و پيكره جامعه انساني، با قابليت ها و ظرفيت هاي بسيار، از جمله عوامل تاثيرگذار در پيشرفت و توسعه جوامع انساني محسوب مي شود. امروزه در همه جوامع نقش و جايگاه انساني زنان بعنوان يكي از اركان و محورهاي توسعه پذيرفته شده و مشاركت آنان در امور اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي تاثير بسزايي در درجه توسعه يافتگي كشور دارد. زنان به عنوان اولين عاملين انتقال ارزش ها، هنجارها، فرهنگ،‌ آداب و رسوم و سنت ها مطرح مي باشند. از ديدگاه اسلام، زن و خانواده سنگ بناي اصلي ساختار اجتماعي جامعه محسوب مي شوند. زنان به دليل ايفاي نقش هاي متعدد عامل اساسي ثبات و سلامت خانواده و جامعه بشمار مي آيند. بر اين اساس، فراهم نمودن زمينه هاي لازم براي رشد و بهره مندي جامعه از توانمندي و مشاركت زنان در حيطه هاي مختلف علمي، اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي و رفع موانع و مشكلات موجود آنها از اهميت فراواني برخوردار است.
رشد فزاينده زنان در حوزه هاي مختلف علمي به ويژه علوم پزشكي و حضور آنان در دانشگاه ها و مراكز آموزشي و پژوهشي، ضرورت برنامه ريزي به منظور ايجاد ارتباط، انسجام و بهره وري هر چه بيشتر از استعدادها و توان علمي و تخصصي آنان در جهت كمك به رفع موانع پيشرفت و حل مشكلات زنان جامعه را ايجاب مي نمايد.
 

رسالت  (Mission):

دفتر امور زنان دانشگاه علوم پزشكي بيرجند مسئوليت برنامه ريزي و هماهنگي فعاليت ها و برنامه هاي امور زنان دانشگاه را بر عهده دارد. اين دفتر تحت نظر مشاور رئيس دانشگاه در امور بانوان فعاليت مي كند و هم اكنون زير مجموعه سازماني دفتر رياست دانشگاه مي باشد. اين دفتر تلاش هاي نظام مند و نقش مشخص خود را در هماهنگي و همكاري با بخش هاي مختلف ستادي و سازماني دانشگاه دانسته و با ارائه پيشنهاد به رياست، معاونين و مديران دانشگاه در جهت حمايت از برنامه هاي بهبود و ارتقاء وضعيت زنان و كاهش مشكلات آنان فعاليت مي كند و در واقع در ايجاد تغييرات مطلوب مورد نظر، نقش تعاملي در فعاليت هاي دانشگاه ايفا مي نمايد.
اولويت هاي راهبردي دفتر شامل هماهنگي و همكاري، توسعه اطلاعات و ارتباطات، آموزش و توسعه مهارت ها، پژوهش، پيشگيري و مداخله، پايش و ارزيابي است. گروههاي هدف فعاليت هاي دفتر امور بانوان عبارتند از زنان تحت پوشش خدمات دانشگاه كه با نام زنان جامعه ناميده مي شوند و زنان شاغل در دانشگاه اعم از اساتيد، كاركنان و دانشجويان كه با عنوان زنان دانشگاهي از آنها نام برده خواهد شد.
دانشگاه علوم پزشكي بيرجند به دليل پيشينه تاريخي علمي و مركزيت دانشگاه علوم پزشكي در استان خراسان جنوبي، داراي بيشترين ظرفيت هاي علمي آموزشي، پژوهشي و خدماتي در استان است و از نظر گستردگي كمي و كيفي اساتيد زن و همچنين كاركنان زن در حرف پزشكي با جمعيت بالاي 3000 نفر زن، بالاترين درصد جمعيت كاركنان دانشگاه را به نسبت مردان شامل مي شود. بهره برداري از اين ظرفيت ها در جهت پيشبرد اهداف دانشگاه در سطوح ملي و بين المللي مي تواند نقطه قوت مهمي براي دانشگاه محسوب گردد. تلاش مي شود برنامه هاي دفتر امور بانوان مبتني بر واقعيات موجود براي بكارگيري پتانسيل ها و امكانات موجود در دستيابي به رسالت دفتر در حد توان باشد و اهتمام بر آن است كه در بالاترين حد ممكن از فرآيندهاي همكاري و هماهنگي با واحدهاي مختلف دانشگاه استفاده شود تا بتوان بصورت جمعي به اهداف و موفقيت هاي مورد نظر دست يافت.
برنامه ريزي طولاني مدت و تدوين برنامه پنج ساله شيوه اي سيستماتيك براي ايجاد تغيير و دستيابي به اهداف و راهنمايي براي جذب و تخصيص منابع مورد نياز است. لذا دفتر مشاور امور بانوان دانشگاه در راستاي مأموريت خود و هماهنگ با رسالت دانشگاه علوم پزشكي بيرجند و منطبق با سياست هاي نقشه علمي دانشگاه، اهداف و فعاليت هاي پنج ساله خود را به شرح زير ارائه مي نمايد:
تعداد بازدید: 1592
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي،بيرجند،خيابان آيت ا... غفاري،دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند،سازمان مركزي-طبقه سوم
تلفن:  32395000-056     دورنگار:    كدپستي9717844741 :     E-mail:banovan[@]bums.ac.ir
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal