توديع و معارفه دبيرستاد امور شاهد و ايثارگران و طرح موضوع دانشگاه سبز در هيئت رئيسه دانشگاه
جلسه هيئت رئيسه دانشگاه در محل اتاق شوراي رياست دانشگاه برگزار شد و در اين جلسه توديع و معارفه دبير ستادامور شاهد و ايثارگران دانشگاه و بررسي موضوع دانشگاه سبز از اهم برنامه ها و موارد مطروحه اين جلسه بود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، رئيس دانشگاه با اشاره به اهميت و ضرورت پياده سازي دانشگاه سبز گفت: : دانشگاه سبز يكي از موارد ارزشمندي است كه دامنه آن وسيع و گسترده است و حيطه هاي مختلفي را در بر مي گيرد.

دكتر محمد دهقاني فيروزآبادي با اظهار اينكه دانشگاه سبز مي تواند نقش بسزايي در توسعه پايدار و حفاظت از محيط زيست داشته باشد افزود: هرچند اقداماتي در اين زمينه انجام شده،اما اين كارها تاكنون به صورت متمركز و منسجم در سطح دانشگاه برنامه ريزي و اجرا نشده است كه به تبع اجراي با نظم و انسجام آن مي تواند اثرات مفيدي را به همراه داشته باشد
وي در ادامه از زحمات چندين ساله دكتر عبدالرزاق نژاد در ستاد امور شاهد و ايثارگر قدرداني كرد و گفت: خدمت به جامعه ايثارگري دانشگاه اعم از اساتيد، كاركنان و دانشجويان، توجه ويژه اي را مي طلبد
رئيس ستاد امور شاهد و ايثارگران دانشگاه با اشاره به قوانين مجلس شوراي اسلامي و برنامه توسعه كشور در جهت حمايت از جامعه ايثارگري گفت: خوشبختانه برنامه هايي كه دولت به طورساليانه در اين زمينه مد نظر دارد درسطح دانشگاه اجرايي مي شود.
دكتر دهقاني با اعلام اينكه عملكرد ستاد امور شاهد و ايثارگر در ساليان گذشته رضايت بخش بوده است گفت: از مجموعه دانشگاه انتظار مي رود در جهت پيشبرد برنامه هاي اين ستاد همكاري داشته باشند
در ادامه اين جلسه مدير سابق ستاد امور شاهد و ايثارگر دانشگاه با اشاره به چارت تشكيلات اين ستاد گفت: با ابلاغ چارت سازماني جديد ستاد امور شاهد و ايثارگران از سوي وزارت بهداشت، تمام فعاليت هاي اين ستاد زير نظر رياست دانشگاه صورت خواهد پذيرفت.
 دكتر محمد ابراهيم عبدالرزاق نژاد با اشاره به ساماندهي اطلاعات پرسنلي ايثارگران در دوراني كه مسئوليت ستاد امور شاهد و ايثارگر را عهده دار بوده است افزود: يكي از اقدامات خوبي كه در اين ستاد صورت گرفت، اجراي دستور العمل برقراري فوق العاده ايثارگري و بهره مندي از امتياز يك مقطع تحصيلي بالاتر براي شاغلين ايثارگر بود و در اين زمينه جزء معدود دانشگاه هايي بوديم كه توانستيم اين امر را محقق كنيم
وي با بيان اينكه ارائه تسهيلات رفاهي و خدمات مناسب به ايثارگران دانشگاه همواره از اولويت هاي ستاد بوده است خاطرنشان كرد: به همين منظور براي استفاده از خدمات اقامتي زيارتي ايثارگران دانشگاه، مكاني را طي قراردادي استيجاري در مشهد مقدس فراهم كرديم  
دكتر عبدالرزاق نژاد كه در حال حاضر عهده دار مسئوليت مديريت امور دانشجويي دانشگاه مي باشد اشاره اي به تدوين، تهيه و چاپ كتاب ايثارگران دانشگاه داشت و افزود: جمع آوري اطلاعات ايثارگران شاغل دانشگاه به مدت سه سال به طول انجاميد كه ماحصل آن در قالب يك كتاب چاپ و با حضور وزير سابق بهداشت و رئيس وقت دانشگاه رونمايي شد.
وي ادامه داد: برگزاري اردوها، نمايشگاه عكس شهدا، ديدار با خانواده ايثارگران، كارگاه هاي آموزشي دفاع مقدس با احتساب امتياز آموزشي و... از ديگر برنامه هاي اين ستاد بوده است.
دكتر عبدالرزاق نژاد با اشاره به مساعدت هاي رئيس دانشگاه، معاونت توسعه مديريت و منابع دانشگاه در خصوص برگزاري برنامه اين ستاد باتوجه به اينكه حوزه كارمندي ستاد شاهد هيچگونه اعتباري از وزارت خانه نداشته و ندارد، از حمايت هاي آنان قدرداني و براي دبير جديد ستاد شاهد و ايثارگر آرزوي موفقيت نمود.
 دبير جديد ستاد امور شاهد و ايثارگران دانشگاه نيز با اشاره به اينكه رئيس دانشگاه و جمعي از ساير مسئولين در پيشبرد برنامه هاي اين ستاد دخيل هستند گفت: از ارائه پيشنهادات و نظرات، كمك و همياري مجموعه دانشگاه براي ارتقاء برنامه هاي اين ستاد و دستيابي به اهداف والاي آن استقبال مي كنيم
علي اصغر استادي خدمت به جامعه ايثارگري دانشگاه را افتخاري بزرگ دانست كه نصيب وي شده است و گفت: به عنوان كوچكترين عضو خدمتگزار اين ستاد، نهايت تلاش خود را خواهم كرد تا بتوانم رضايت خدا و جامعه هدف ستاد را كسب نمايم
 
در ادامه عضو هيئت علمي دانشكده بهداشت با بيان اينكه موضوع دانشگاه سبز در دانشگاههاي تابعه وزارت علوم در حال اجراست و حتي خيلي ازدانشگاهها، فعاليتهاي چشمگيري در اين زمينه انجام داده اند گفت: در دانشگاه هاي تحت پوشش وزارت بهداشت، براي اجراي اين طرح تاكنون اقدام خاصي صورت نگرفته است.
دكتر نگين ناصح با اظهار اينكه موضوع دانشگاه سبز، محيط زيست و توسعه پايدار، درحال حاضربحث روز دنياست افزود:در 2 كنفرانس مهم جهاني ريودوژانيرو و ژوهانسبورگ برتوسعه آموزش و بالابردن سطح آگاهي افراد تاكيد شده است، كه آموزش و پژوهش درراستاي اهداف توسعه پايدارمي تواند نقش مهمي در اصلاح ديد مردم،دانشجويان، ودانش آموختگان داشته باشد.
وي با اشاره به گستردگي محيط دانشگاه كه جمعيت زيادي از جمله اساتيد، كاركنان، دانشجويان، فارغ التحصيلان و.. را در بر مي گيرد خاطرنشان كرد: با توجه به اين امر،مي توان با همكاري دانشگاهيان به سوي آينده پايدارحركت كرد.
عضو هيئت علمي گروه بهداشت محيط دانشكده بهداشت تصريح كرد:نظام آموزش عالي نيازمند دانشگاههايي است كه ازنظر ساختار سازماني ، سرمايه انساني،فرآيندهاي آموزشي پژوهشي و ... زمينه ساز تحقق آموزش پايدار باشند.
دكتر ناصح اضافه كرد:منظور از دانشگاه سبز، دانشگاهي است، كه در تمام فعاليتهاي آن اعم ازآموزش،پژوهش، اداري ،آزمايشگاهي و ... ديدگاههاي بهداشتي،ايمني و حفاظت محيط زيست را سرلوحه كارخويش قرار دهد.
وي خاطرنشان كرد: يك دانشگاه هنگامي مي تواند در جامعه به عنوان دانشگاه سبز تلقي گردد كه در راستاي كاهش آلودگي زيست محيطي و استفاده كارآمد و بهينه از منابع و مواد مصرفي بدون اسراف در مصرف مواد مورد نياز روزمره، بتواند به فعاليتهاي خود بصورت پايدار دامه دهد.
 
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
268
تاریخ:
1398/10/23
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal