محفل انس با قرآن/توصيه به بهره مندي از موعظه هاي حكيمانه لقمان
همزمان با سالروز رحلت حضرت فاطمه معصومه(س) و بزرگداشت روز دانشجو، محفل هفتگي انس و تفسير قرآن كريم در مسجد شهداي گمنام دانشگاه برگزار شد و به رسم هفتگي اداي احترام به مقام شامخ شهداي گمنام دانشگاه پايان بخش اين مراسم معنوي بود.
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، عضو هيئت علمي دانشگاه در اين مراسم با اشاره به مناسبت هاي امروز گفت: در زيارتنامه حضرت فاطمه معصومه(س) مي خوانيم كه آن حضرت دختر امام معصوم،خواهر امام معصوم و عمه ولي خداست و از طرفي به مقام شفاعت آن حضرت نيز اشاره شده است.
 
 
حجت الاسلام مهدي عبدالرزاق نژاد با اظهار اينكه حوزه علميه قم مديون وجود حضرت فاطمه معصومه(س) است افزود: مردم قم، روحانيت و حوزه علميه قم نقشي مهم در پيروزي انقلاب اسلامي ايران داشتند كه مي توان گفت انقلاب اسلامي نيز به بركت عنايات آن حضرت رقم خورد.
وي با بيان اينكه به تعبير مقام معظم رهبري 16 آذر براي دانشجوي ضد نيكسون است، دانشجوي ضد آمريكاست، دانشجوي ضد سلطه است خاطرنشان كرد: در چنين روزي در سال 1332 و بعد از كودتاي 28 مرداد كه دوران خفقان، سركوب و برخورد با نيروهاي مردمي بود، در دانشگاه تهران اعتراضات دانشجويي در به سفر نيكسون به تهران به اوج خود رسيد و باعث شد تا سه دانشجوي مبارز مهدي شريعت رضوي، احمد ‏قندچي و مصطفي بزرگ ‏نيا جان خود را در مسير استكبارستيزي نثار كنند.
عضو گروه معارف دانشگاه تصريح كرد: بايد راه اين دانشجويان ادامه يابد.
حجه الاسلام عبد الرزاق نژاد در ادامه با اشاره به آيه 17 سوره شريفه لقمان( يَا بُنَىَّ أَقِمِ الصَّلَاةَ وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اصْبِرْ عَلَى‏ مَآ أَصَابَكَ إِنَّ ذَ لِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُور... فرزندم نماز را برپا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن و بر آنچه از سختى‏ها به تو مى‏ رسد مقاومت كن كه اين (صبر) از امور واجب و مهم است.) گفت:لقمان فردي حكيم و دانايي بوده كه خداوند در كتاب آسماني خود سوره اي را به نام اين شخص حكيم نامگذاري نموده است و مطالبي نيز از كلام لقمان كه به فرزند خويش توصيه مي كند، در قرآن بيان شده است.
وي با اشاره به بهره مندي از موعظه هاي حكيمانه لقمان گفت: آيه 17 سوره لقمان 3 پيام مهم از جمله سفارش به نماز و اقامه آن دارد.
مدرس گروه معارف دانشگاه با بيان اينكه نماز انسان را از منكرات ، زشتي ها باز مي دارد افزود: نماز قلب انسان را جلا مي دهد نماز، ياد خداست و ياد خدا، تنها آرام‏ بخش دلهاست.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد با بيان اينكه سفارش به امر به معروف و نهي از منكر پيام ديگر اين آيه است افزود: اين امر نياز به سن خاصي ندارد و امر به معروف و نهي از منكر نشانه عشق به مردم ، غيرت، فطرت بيدار، نظارت عمومي و حضور در صحنه است كه به واسطه همين امر به معروف و نهي از منكر است كه نماز به پا مي شود.
وي با اظهار اينكه فرزندان خود را از طريق سفارش به نماز، و از طريق سفارش به امر به معروف و نهى از منكر، افرادى مسئول و اجتماعى تربيت كنيم گفت: امر به معروف و نهى از منكر از مسايل مهم است و صبر در برابر آنچه در اين راه به انسان مى‏رسد ارزش دارد
عضو هيئت علمي دانشگاه در خصوص سومين پيام اين آيه شريفه با مضمون صبر گفت:صبر معناي وسيعي دارد و به گفته علما 3 گونه صبر به عبادات، صبر به معصيت، و صبر به مصيبت داريم.
حجت الاسلام عبدالرزاق نژاد با بيان اينكه صبر به عبادت به اين معني است كه در عبادات صبوري داشته باشيم گفت:صبر به معصيت بدان معني است كه اگر سفره و بساط گناهي پهن گرديد صبر پيشه كنيم و آن را انجام ندهيم.
وي تصريح كرد: صبر به مصيبت آن است كه در اتفاقات ناگوار، كه براي انسان مانند مرگ ومير عزيزان ناخوشايند است صبور باشيم و امروزه شاهد اين هستيم كه عصر امروز دنياي مصيبت است.
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
330
تاریخ:
1398/09/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:4 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal