كنترل فشارخون نمازگزاران عيد فطر و روز جمعه در مصلي بيرجند
بسيج ملي كنترل فشارخون در حاشيه نمازهاي عيد سعيد فطر و روز جمعه برگزار شد
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، همزمان با اجراي بسيج ملي كنترل فشارخون، تيم هاي سنجشگر فشارخون مركز بهداشت بيرجند و اورژانس 115 در حاشيه برگزاري نماز عيد سعيد فطر و نماز جمعه در مصلي بيرجند، اقدام به اندازه گيري فشارخون نمازگزاران كردند.

گفتني است، فاز عملياتي و غربالگري بسيج ملي كنترل فشار خون از امروز شنبه 18 خردادماه، به صورت همزمان در سراسر كشور آغاز شد.
لازم به ذكر است كليه افراد مي توانند با داشتن شرايط 10گانه ذيل خود اقدام به كنترل فشار خون خود و اعضاي خانواده نمايند و موارد بدست آمده را در سامانه بسيج ملي كنترل فشار خون وارد نمايند.

شرايطي كه افراد معاينه شونده بايد رعايت كنند

1- 30 دقيقه قبل از اندازه گيري فشارخون از مصرف كافئين (قهوه و چاي) و الكل و مصرف دخانيات (سيگار و قليان و پيپ) خودداري كنند، فعاليت بدني شديد نداشته باشند. اين موارد روي مقاومت شريان هاي كوچك اثر مي گذارند و باعث افزايش غيرواقعي فشارخون مي شود.

2-نبايد ناشتا باشند.

3- قبل از اندازه گيري فشارخون مثانه بايد خالي شده باشد.

4-به مدت 5 دقيقه قبل از اندازه گيري فشارخون استراحت كنند و صحبت نكنند.

5- براي اندازه گيري فشارخون لازم است پاهاي فرد داراي تكيه گاه باشد. بنابراين، شخص بايد كف پاي خود را روي زمين يا يك سطح محكم بگذارد، در يك وضعيت آرام و راحت بنشيند و پشت خود را تكيه دهد و دست ها و پاهايش را روي هم نگذارد. در غير اين صورت انقباض ايزومتريك عضلات سبب افزايش فشارخون فرد مي شود.

6-بازوي دست بيمار بايد طوري قرار گيرد كه تحت حمايت باشد (تكيه گاه داشته باشد) و به طور افقي و هم سطح قلب قرار گيرد.

7- از گفتگوهاي مهيج و شوخي با فرد معاينه شونده، خودداري شود.

8- در حين اندازه گيري فرد بايد آرام و بي حركت بنشيند و ساكت باشد و گيرنده فشارخون نيز بايد ساكت باشد .در غير اين صورت در اثر استرس و هيجان ناشي از اين شرايط، ممكن است فشارخون فرد افزايش يابد.

9- معمولا فشارخون سيستول در دست راست 10 ميلي متر جيوه بيشتر از دست چپ است به همين دليل غالبا از دست راست براي اندازه گيري فشارخون استفاده مي شود. بازويي كه فشارخون در آن اندازه گيري مي شود بايد تا شانه لخت باشد و اگر آستين لباس بالا زده مي شود بايد نازك و به اندازه كافي گشاد باشد تا روي بازو فشار نياورد و مانع جريان خون و نيز مانع قرارگرفتن صحيح بازوبند روي بازو نشود. اگر آستين لباس تنگ است بهتر است فرد لباس خود را در آورد. آستين تنگ باعث مي شود مقدار فشارخون كمتر از مقدار واقعي خوانده شود.

سامانه ثبت اطلاعات بسيج ملي كنترل فشارخون www.salamat.gov.ir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
721
تاریخ:
1398/03/18
امتیازدهی
میانگین امتیازها:3 تعداد کل امتیازها:2
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal