EN
نقشه سایت
پست الکترونیک
۱۳۹۸ چهارشنبه ۳۰ مرداد
دكتر دهقاني در مهرشهر از دستاوردهاي عظيم انقلاب اسلامي در حوزه سلامت استان گفت
دكتر دهقاني در مهرشهر از دستاوردهاي عظيم انقلاب اسلامي در حوزه سلامت استان گفت
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، در ادامه برنامه هاي دانشگاه به مناسبت چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب،هيئت رئيسه دانشگاه همزمان با اذان مغرب و عشاء روز يكشنبه در جمع مردم ولايي، انقلاب و نمازگزاران مسجد و مجتمع فرهنگي مذهبي قبا مهر شهر حضور يافتند.
 
رئيس دانشگاه در جلسه هيئت رئيسه دانشگاه با اشاره به دستاورد هاي انقلاب اسلامي در حوزه ي بهداشت و درمان گفت: اگر پاي صحبت كساني كه اوايل انقلاب و قبل از آن را به ياد دارند بنشينيم، متوجه خواهيم شد كه دستاوردهاي شگرف و قابل توجه اي در آستانه چهلمين سالگرد انقلاب اسلامي ايران ايجاد شده است و در حوزه بهداشت و درمان نيز به همين منوال است.
 
دكتر محمد دهقاني فيروزآبادي با اشاره به تعداد كم دانشگاه هاي قبل از انقلاب و اينكه اكثر دانشگاه علوم پزشكي بعد از انقلاب تاسيس شده اند افزود: دانشگاه علوم پزشكي بيرجند يكي از مهمترين دستاورد انقلاب اسلامي در  اين منطقه است
وي ادامه داد: در ابتداي پيروزي انقلاب دسترسي به خدمات بهداشتي درماني در كشور كمتر از 5 درصد بود اما اكنون در چله ي انقلاب تمام جمعيت استان به شكل كامل تحت پوشش خدمات بهداشتي درماني هستند. علاوه بر اين قبل از انقلاب به ازاي 30 هزار نفر جمعيت يك پزشك داشتيم در حالي كه امروز به ازاي هر 3 هزار و 470 نفر يك پزشك عمومي داريم. 
وي با اشاره به اينكه در قبل از انقلاب بسياري از پزشكان غير ايراني بودند و به لحاظ فرهنگي و ديني با ايراني ها بسيار متفاوت بودند، گفت: امروز در حوزه بهداشت 155 و در حوزه درمان 182 پزشك عمومي خدمات ارائه مي دهند. 
رئيس دانشگاه ادامه داد: نكته ي ديگر درباره خانه هاي بهداشت است، كه تا قبل انقلاب به هيچ عنوان خانه ي بهداشت وجود نداشت، اما به ثمره ي انقلاب نظام ارجاع به وجود آمد و اكنون در تمامي نقاط روستايي ارائه خدمات بهداشتي داريم.كه در استان تعداد اين خانه هاي بهداشت به 314 مورد مي رسد.
دكتر دهقاني با اشاره به آمارهاي سازمان جهاني بهداشت درباره وضعيت كنوني كشور گفت: تا قبل انقلاب پوشش واكسيناسيون 30 درصد بود، اما اكنون 100 درصد مردم كشور واكسيناسيون رايگان دريافت مي كنند. علاوه بر اين مرگ و مير نوزادان در ابتداي انقلاب از هر هزار تولد 130 كودك به يك سالگي نمي رسيدند، در حالي كه اكنون اين آمار به 11 و نيم نفر كاهش يافته است.
وي افزود: در قبل انقلاب سالانه 147 مورد مرگ كودك زير 5 سال در كشور داشتيم در حالي كه امروز در خراسان جنوبي اين آمار به 14 مورد كاهش يافته است.و اين حاصل تلاش و زحماتي است كه براي بهداشت عمومي و در دسترس بودن خدمات پزشكي در استان به وجود آمده است.همچنين آمار قبل انقلاب نشان مي دهد در استان از هر 100 هزار زايمان 245 مادر فوت مي كردند اما امروز به لطف انقلاب اين آمار به 11 نفر در استان رسيده است.
رئيس دانشگاه با اعلام اينكه قبل از انقلاب 3 دندانپزشك عمومي در استان فعاليت داشتند افزود: در حال حاضر 49 نفر دندانپزشك عمومي در استان مستقر هستند و به فعاليت مي پردازند.
دكتر دهقاني با بيان اينكه تا قبل از انقلاب ما از نعمت دندانپزشك متخصص محروم بوديم اشاره اي به وجود 39  متخصص دندانپزشكي در استان داشت و گفت : اين آمار براي ساير تخصص ها نيز فقط در حد 10 متخصص در استان بود. اما امروز در خراسان جنوبي 265 متخصص در رشته هاي متفاوت خدمات رساني مي كنند.
وي تعداد تخت هاي ثابت بيمارستاني استان را نيز هزار و 400 مورد و تخت هاي فعال را هزار و 150 مورد عنوان كرد و گفت: در حوزه پايگاه هاي اورژانسي در ابتداي انقلاب چيزي به عنوان پايگاه اورژانسي وجود نداشت، اما در استان خراسان جنوبي امروز 71 پايگاه اورژانس جاده اي و شهري داريم، يعني در حالي كه استاندارد پايگاه جاده اي هر 40 كيلومتر است ما در خراسان جنوبي به ازاي هر 35 كيلومتر يك پايگاه داريم.
امكان تحصيل در رشته پزشكي و پرستاري يكي ديگر از مواردي بود كه دكتر دهقاني به آن اشاره داشت چرا كه تا قبل انقلاب ادامه تحصيل در رشته هاي پزشكي امكان پذير نبود، و دانشجويان به خارج از كشور رفته و ادامه تحصيل مي دادند كه البته شامل قشر مرفه جامعه مي شد، اين در حالي است كه بعد از انقلاب  امكان ادامه ي تحصيل در تمامي رشته هاي علوم پزشكي فراهم شده است.
وي درباره دانشگاه علوم پزشكي بيرجند نيز اين موضوع را مورد تاكيد قرار داد و گفت:در خراسان جنوبي 10 دانشكده و آموزشكده داريم، كه بيش از 3 هزار و 600 دانشجو در 59 كد رشته  در سطح استان تحصيل مي كنند، وي تعداد اعضاي هيئت علمي دانشگاه را نيز بيش از 260 نفر عنوان كرد..
رئيس دانشگاه طرح تحول سلامت را نيز يكي از گام هاي مهم در جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت: اجراي اين طرح در استان طي سال هاي گذاشته باعث شد تعداد بيمارستان ها ، تعداد اورژانس ها، همچنن تعداد آمبولانس ، و پزشك در اين استان رشد چندين برابري داشته باشد.
دكتر دهقاني اضافه كرد: امروز با اجرايي شدن طرح تحول سلامت در استان بسياري از اعمال جراحي مهم  انجام مي شود و ديگر نيازي به انتقال بيمار به استان هاي ديگر نيست. و خدمات در سطح بهترين بيمارستان هاي كشور است.
وي ورود خيران به مسائل بهداشتي را ستود و گفت: به كمك خيران بهترين و مجهزترين بيمارستان بيماران سرطاني (ايرانمهر)در بيرجند ساخته شد، كه بيشتر خدمات آن رايگان و نيمه رايگان است. 
در بحث خدمات رايگان و استثنايي دكتر دهقاني بنياد نورآوران و تيم جراحي فوق تخصصي مرهم كه در استان بيماران لب شكري را درمان كردند را مورد تمجيد قرار داد. چرا كه بنياد خيريه نورآوران در بحث خدمات رايگان دندانپزشكي و چشم پزشكي در مناطق محروم تاكنون سه نوبه به استان آمده اند و تيم جراحي پلاستيك و شكاف كام نيز با ارائه بهترين خدمات رايگان گام بزرگ و موثري را در خراسان جنوبي برداشته كه شايسته ي احترام و سپاسگزاري است.
وي رشد علمي در بسياري از تكنولوژي هاي علمي و پزشكي از جمله سلولهاي بنيادي ، نانو و هسته اي را از نتايج انقلاب اسلامي در اين سالها دانست و گفت: اين ثمره ي تلاش هايي است كه امام راحل براي استقلال اين كشور متحمل شدند.
در انتهاي مراسم اعضاي هيئت رئيسه دانشگاه علوم پزشكي درباره مسائل و مشكلات بهداشتي ساكنان مهر شهر به سوالات آنها پاسخ دادند.
 
ارائه مراقبت هاي بهداشتي به همراه ويزيت رايگان پزشك عمومي و معاينات دندانپزشكي از ديگر برنامه هايي بود كه عصر روز يكشنبه در مركز خدمات جامع سلامت شهري روستايي صورت گرفت و هيئت رئيسه دانشگاه نيز از اين برنامه بازديد نمودند. 


 
 
 
 
 
منبع: وبدا-روابط عمومي دانشگاه تعداد بازدید: 320 تاریخ درج: 1397/11/16
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
خراسان جنوبي- بيرجند- خيابان آيت الله غفاري- دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند
تلفن: 32395000-056  دورنگار:32430076-056  كدپستي: 9717853577  E-mail: public-r[@]bums.ac.ir
ورود اعضا
بستن
Powered by DorsaPortal